Devojke iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana napuštaju školu kao razlog lošeg informisanja
Pročitajte: 5 мин.
2 year ago
Линк је копиран

Devojke iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana primorane su da napuste školu kao razlog lošeg informisanja njihovih porodica. Isti ne mogu ni da završe obavezno školovanje, jer roditelji misle da treba da se venčaju.

Ovo je rečeno na današnjoj obuci, gde je oko 20 školskih nastavnika u Đakovici obučeno o medijskom obrazovanju. Pored toga, naglašeno je da devojke romske, aškalijske i egipćanske zajednica postaju plen prevaranata na društvenim mrežama.

Danas je završena prva faza obuke nastavnika, dok su prošle nedelje organizovane u Kosovu Polju, Mitrovici i Prizrenu.

Sevdije Hadžibećiri predaje u najvećoj školi u Đakovici. Među dve hiljade učenika, u nižoj srednjoj školi "Zekirja Rexha", kako kaže, postoji veliki broj pripadnika tri zajednica Roma, Aškalija i Egipćana.

Ona kaže za KosovaPress da postoji veliki broj devojaka koje nisu u mogućnosti da nastave školovanje.

„Imajući u obzir da ove zajednice imaju veze sa njihovim porodicama koje nemaju mnogo informacija, posebno o školovanju i obrazovanju. Iz tog razloga imamo velikih problema, ja sam deo oblasti gde imamo napuštanje škola, posebno devojke koje napuštaju školu.Veliki je broj devojaka koje napuštaju školu...Obično devojke napuštaju školu zbog lošeg informisanja njihovih porodica, gde kod njih to je još uvek njihov tradicionalan način, gde njihove porodice misle da devojku treba zabraniti kada one poraste jer mora da se uda i da je drže u porodici“, naglašava ona.

Tokom subote, mnogi nastavnici u Đakovici učestvovali su u obuci na temu „Loše informisanje, dezinformacije i zlonamerne informacije“, u okviru projekta „Medijsko obrazovanje za nastavnike učenika iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana“.

Hadžibećiri kaže da ove obuke pomažu nastavnicima da podignu svest učenika.

Krešnik Đokljaj, koji je već tri godine nastavnik IKT u školi „Seljman Riza”, pokazuje da među 600 učenika koliko ima škola, ima i veliki broj zajednica Roma, Aškalija i Egipćana.

„Učenici mnogo koriste tehnologiju, digitalno doba je u kom su pod uticajem tehnologije. Često zloupotreba ili loše informisanje sa ovih tehnologija ili interneta negativno utiče na učenike. Na primer, onlajn igrice ili kod nekih učenika. Zato što informacije koje bi oni trebali da imaju nisu tačne ili dovoljne. Učenicima zajednica nedostaje mnogo informacija, jer nije samo škola ta koja treba da informiše učenike o ovim stvarima koje tehnologija ili internet uopšte može da donese“, naglašava on.

Čak i u slučajevima kada studenti posećuju veb stranice da bi se informisali, Đokljaj naglašava da se učenici loše informišu.

"Informacije koje dobijaju sa društvenih mreža utiču na opšte informacije koje dobijaju ili istražuju na Internetu. Svako može da podeli te informacije, ali izvor iz kog dobijaju može biti netačan... Komunikacija koju često ostvaruju preko aplikacija sa nepoznatim ljudima, to je tačka kojoj se najviše treba pozabaviti.Jer uvek znamo ko je ispred kompjutera, ali ko stoji iza kompjutera nikada ne znamo zbog profila koje možda imaju nečija druga imena i prezimena koje ne znaju“, izjavio je za KosovaPress.

Ovo nisu jedini slučajevi u kojima učenici pate od lošeg informisanja.

Nastavnica predmeta "Biologija" i "Hemija" u školi "Zekirja Redža" Dijana Gadža kaže da mnogi đaci nisu vakcinisani anti-Covid dozom, kao posledica loše informisanja.

„Naša škola ima veliki broj manjina i važno je da se razbiju stereotipi o ovim učenicima i da se medijski edukuju, jer primećujemo da neki od ovih učenika koji pripadaju ovim zajednicama, nemaju dobru informisanost ili ih dovode u situacije koje nisu dobre. Na primer, napuštanje škole, različite situacije kojim su prošli. Ili pitanje vakcinacije kod onih koji su rekli da to utiče na njihovu reprodukciju i da se nisu odazvali pozivu za vakcinaciju", zaključuje ona.

Uz finansijsku podršku Američke ambasade u Prištini, Agencija vesti „KosovaPress” zajedno sa nevladinom organizacijom „Centar mladih lidera zajednica/YCLC” organizuje ove obuke u okviru sedmomesečnog projekta koji ima za cilj podizanje svesti zajednica protiv dezinformacija, kao i jačanje uloge aktivista civilnog društva iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana.

Projekat obuhvata dve faze. U prvoj fazi su nastavnici osnovnih škola od šestog do devetog razreda.

U međuvremenu, od decembra počinje druga faza, koja uključuje profesore i učenike srednjih škola od 10. do 12. razreda.

Projekat „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nastavnike, učenike i aktiviste civilnog društva iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana“, podržava Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Prištini.

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress