Danas počinje popis stanovništva, evo šta građani treba da znaju
Vesti
Pročitajte: 5 мин.
9 month ago
Линк је копиран

Agencija za statistiku Kosova danas počinje proces popisa stanovništva u zemlji, koji će trajati do 17. maja. Učešće u registraciji je obavezno po zakonu, dok u slučaju odbijanja mogu biti kažnjeni u iznosu od 30 do 2.000 evra po osobi.

ASK je najavio da će informacije prikupljene tokom popisa stanovništva poslužiti kao osnova za donošenje kritičnih odluka, utičući na svaki aspekt života, od zdravstvene zaštite, obrazovanja, razvoja infrastrukture do alokacije resursa i planiranja politike.

Ali šta građani treba da znaju o projektu popisa stanovništva ReKos 2024?

Da bi se osiguralo da građani imaju pristup projektu popisa stanovništva i da su dobro pripremljeni za neke konkretnije detalje iz ključnih oblasti, neka pojašnjenja za građane su data u nastavku. Ove informacije imaju za cilj da pomognu da proces bude što jasniji i sveobuhvatniji.

Svrha registracije

Registracija pomaže u razumevanju demografskih promena, planiranju javnih usluga kao što su: škole i bolnice, pružanje različitih usluga po opštinama, transport, izdvajanja iz budžeta, raspodela i ograničenja državnog osoblja u oblasti ili opštini, kao i za buduće planiranje. Neophodan je za oblikovanje budućnosti zajednica i nacije. Tačan popis osigurava pravednu zastupljenost i raspodelu vladinih sredstava.

Datum i trajanje popisa stanovništva

Popis stanovništva počinje 5. aprila i očekuje se da će se završiti 17. maja 2024.godine. Od 5. aprila do 10. aprila 2024. godine, radnici (popisivači) će posetiti vaša stambena naselja stanove/kuća više kako bi podelili materijale kao što su: letak, informativno pismo i da obavesti Registarsku oblast. Tokom ovog perioda može se obaviti intervju sa bilo kojim domaćinstvom. Od 10. aprila 2024. počinje opšta registracija.

Kako učestvovati?

Lično: intervju se mora održati u stambenom objektu ili u blizini prebivališta/kuće ispitanika (građana). Intervju se može obaviti u: stanu/kući, ulazu, hodniku, u lokalu u blizini stana/kuće, ako postoji bašta, terasa, balkon ili slično.

Koliko traje intervju?

U zavisnosti od broja članova domaćinstva, starosti i pola, očekuje se da intervju u domaćinstvu sa 4 člana traje oko 30 minuta.

Ko treba da obezbedi podatke?

Podatke je preporučljivo dobiti od svakog člana punoletnog uzrasta (preko 16 godina) ako je prisutan tokom intervjua. U drugim slučajevima, član domaćinstva može dati podatke.

Kako se vodi intervju?

Intervju se odvija licem u lice. Nakon što se popisivač predstavi, obaveštavajući vas o svrsi popisa i šta će se popisati, određuje se mesto i obavlja se razgovor.

Kojom opremom se prikupljaju podaci?

Podaci se prikupljaju putem tableta.

Mogu li da pristupim kako se pitanja popunjavaju?

Prilikom popunjavanja pitanja ispitanik (građanin) može da vidi kako se popunjavaju sva polja u prijavi, kao i da vidi svaki odgovor koji daje.

Kako se identifikuju radnici za registraciju?

Popisivači dobijaju identifikacioni prsluk, torbu, ličnu kartu i ovlašćenje.

Podaci potrebni prilikom registracije

Uobičajena pitanja koja se postavljaju u Popisu se takođe primenjuju u ReKosu 2024. Upitnici su u skladu sa međunarodnim preporukama, uključujući preporuke UNECE i Eurostata.

Upitnici popisivanja su objavljeni na sajtu ASK i svaki građanin ima pristup pitanjima koja će biti postavljena građanima. Za detaljniji pristup popisu i informisanje, posetite veb stranicu Kosovske agencije za statistiku: https://ask.rks-gov.net/Rekos

Ko se registruje?

Svi građani koji borave na Kosovu od 5. aprila do 17. maja 2024. moraju biti prijavljeni. Zatim će ASK, na osnovu kriterijuma uobičajenog rezidentnog stanovništva, izvršiti klasifikaciju rezidentnih i nerezidentnih lica (u ovom periodu može postojati određeni broj prijavljenih, ali to mogu biti: turisti, radnici u privremenom radu iz drugih zemalja, poseta, bilo koja kulturna ili sportska aktivnost, uglavnom iz drugih zemalja).

Popisivanje dijaspore

Za stanovništvo rođeno na Kosovu ili poreklom sa Kosova, ali koje živi van Kosova duže od 12 meseci (ima mesto prebivališta-druge rezidentne države), oni se popisuju preko onlajn aplikacije (vvv.ediaspora.rks-gov.net) tokom celog perioda registracije.

Na kom jeziku se vodi intervju?

Intervju se vodi na jeziku koji govore zajednice. U ReKosu 2024, jezici u programu/aplikaciji na kojima se mogu postavljati pitanja su: albanski, srpski, engleski i turski.

Potrebna dokumentacija

Nije potrebna dokumentacija za proveru nekih odgovora koji se traže u upitniku, kao što su: vlasništvo, zakup, provera adrese ili prihod. Pošto se lični broj mora dati za svakog člana porodice, dobro je unapred pripremiti (skenirati ili odštampati) lični broj svakog člana porodice. Lični broj se može naći u pasošu, ličnoj karti kao i u rođenom izvodu (izvod se može besplatno preuzeti na eKosova).

Da li se moraju dati potpuni i tačni podaci?

Podaci koji se traže u upitniku za sva polja su obavezni za popunjavanje, a prema Zakonu o registraciji stanovništva, podaci moraju biti tačni, jer će biti provereni od strane drugih izvora i svako neslaganje može biti deo kazne.

Nedavanje tačnih podataka je kažnjiv prekršaj i kazna je od 30 evra do 2.000 evra.

Na koja pitanja mogu da ne odgovorim?

Na pitanja o: etničkoj pripadnosti, veri i jeziku koji govorite možete da ne odgovarate i nema kazni.

Privatnost i poverljivost

Vaši lični podaci zaštićeni su Zakonom o popisu stanovništva, Zakonom o zvaničnoj statistici i Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti. Podaci će biti anonimni i korišćeni samo za statističku analizu.

Zakonske obaveze

Učešće u popisu je obavezno po zakonu. Jasno saopštite ovo i odbijanje znači da možete biti kažnjeni u iznosu od 30 do 2.000 evra po osobi.​

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress