Danas je Dan albanskog pisma, koje je ujedinjeno pre 114 godina na Kongresu u Manastiru.
Ovaj praznik je postao tradicionalan na svim teritorijama gde ima albanaca.
Manastirski kongres održan je od 14. do 22. novembra 1908. Na njemu je učestvovalo 50 delegata iz 26 različitih gradova, klubova i udruženja. Na ovom Kongresu doneta je odluka o prihvatanju latiničnog pisma uz izvesne izmene slova, prilagođavajući ih albanskom jeziku.
U Bitolju su tada učestvovali albanski intelektualci iz svih albanskih zemalja, jer je grad bio centar konzula i bio sigurniji za napredak ovog značajnog nacionalnog procesa.
Mithat Frašeri je izabran za predsednika Kongresa, dok su Luiđ Gurakući i Đerđi Ćiriazi bili potpredsednici, dok je Parashćevi Ćiriazi bila jedina žena na ovom Kongresu.
Po broju i značaju učesnika, Manastirski kongres je bio najznačajniji događaj albanskog naroda na početku 20. veka, gde je kao rezultat ovog rada, 28. novembra 1912. godine, proglašena nezavisnost Albanije.
Za Albance Severne Makedonije ovaj dan je dan slavlja, dok u Manastiru radi Muzej albanske azbuke u kome se nalazi oko 56 fotografija učesnika i 230 dokumenata u digitalnom i papirnom obliku.