Čeku: Politika je Kosovo ostavila bez energije, evo alternative za izlazak iz krize
Jedina alternativa za izlazak iz energetske krize je sanacija pet blokova termoelektrane „Kosovo A“. Ovo smatra bivši ministar energetike i rudarstva Ethem Čeku, koji dodaje da čak ni vlada koju predvodi Aljbin Kurti ne daje prioritet energetskom sektoru.
Čeku, koji je bio ministar 2003-2006, kaže da je nivo potrošnje električne energije u to vreme bio otprilike isti kao ove godine. Prema njegovim rečima, potrošnja nije povećana jer nema značajnijeg razvoja industrije u zemlji. Kosovu je, kaže, potrebna stalna energija od 1.200 do 1.400 megavata.
Vraćajući se energetskoj krizi u zemlji, Čeku traži politički konsenzus da zemlju izvuče iz ove teške situacije.
Bivši ministar u intervjuu za KosovaPress navodi da nikada ne bi trebalo da dođe do poskupljenja struje za domaćinstva, već da dođe do povećanja tarifa samo za preduzeća.
Čeku: Rehabilitacija „Kosova A“, jedina alternativa
„Kako da izađemo iz ove krize? Lično sam mislim da bi Vlada Kosova trebalo da pozove prestižnu međunarodnu kompaniju, koja bi uradila analizu blokova termoelektrane „Kosova A“. Ima pet blokova i razmislite da li uz velika ulaganja može doći do dubinske sanacije tih pet blokova. Tako preko njih održavati Kosovo sa redovnim snabdevanjem strujom. Ovo je prva alternativa. Druga alternativa je da pogledamo da li možemo da izgradimo blokove „Novo Kosovo“, za šta sada postoje mnoge prepreke jer su Svetska Banka i zemlje Evropske Unije smanjile finansiranje i ne dozvoljavaju proizvodnju lignita. Dakle, jedina alternativa je sanacija blokova 'Kosovo A'“, rekao je Čeku.
Univerzitetski profesor Čeku, ne izolujući nijedan politički subjekt, okrivio je sve političke partije za neuspeh izgradnje novih kapaciteta za proizvodnju energije, u ovom slučaju realizaciju projekta „Novo Kosovo“.
Čeku: Politika je Kosovo ostavila bez struje
„Politika je mnogo grešila, vanredne greške su napravljene u energetskom sektoru. Projektovan je projekat ’Kosovo C’, koji je imao dve faze izgradnje, prva faza je bila 1 hiljada megavata, a zatim sledeća faza je bila plus hiljadu MVH. Tako su zatvoreni blokovi 'Kosovo A', a imali smo blokove 'Kosovo C' čiji je projekat kasnije preimenovan u 'Novo Kosovo'. Nažalost, česte intervencije i promene politike u oblasti energetike, promena projekti i velike intervencije koje se vrše ... Politika je Kosovo ostavila bez struje ... Promene i intervencije politike u projektu "Kosovo C" onemogućile su razvoj projekta kao i gasnog projekta i drugih projekata" , kaže on.
Iznoseći svoje argumente, Čeku kaže da ni na koji način ne bi trebalo poskupiti struju građanima potrošača. Smatra da teret treba da snose biznisi.
Čeku: Tarife za građane nikada ne bi trebalo da se povećavaju
"Ja sam za blok-tarifu, tarifu za velika i srednja preduzeća, a nikada za građane, koji imaju određena primanja. U većini urbanih sredina ljudi se greju samo na energiju, nema druge alternative. Traže da se ne greje sa strujom, ali koja je alternativa za građane, da li bi sada trebalo da idemo da sečemo sve šume na Kosovu koje su već degradirane, stoga, nažalost, teret moraju da snose veliki biznisi koji mogu biti faktori važni, čak i koji dozvoljavaju povećanje cene, ali to ne utiče na socijalni deo stanovništva ili porodice koji imaju dve ili jednu platu u radnom odnosu i koji moraju da dele 150 evra za račun za struju“, kaže on.
Iako je Kosovo bogato sa 11 milijardi tona uglja, Čeku kaže da će bez konsenzusa zemlja još više potonuti u krizu
Čeku: Bez konsenzusa Kosovo će još više upasti u krizu
„Ako se sada ne izgradi konsenzus, Kosovo će još dublje potonuti u energetsku krizu. Svaka vlada koja preuzme vlast, ili koja to nastavi, suočiće se sa enormnim trošenjem budžetskih sredstava. Za 500 evra kupujemo megavate energije u zemlji u kojoj imamo 11 milijardi tona lignita. „Peta najbogatija zemlja na svetu u oblasti lignita, dok mi kupujemo struju, dok Kosovo može da proizvodi struju sa sumom od 70 evra po megavatu na sat“, kaže on.
Bivši ministar navodi da ni ova vlada ne daje prioritet energetskom sektoru, iako su njegova očekivanja bila da će premijer Kurti imati fokus na ovom sektoru.
Čeku: Nažalost, Vlada ne daje prioritet energetskom sektoru
„Nažalost, ni ova vlada nema timove pravih stručnjaka u energetskom sektoru. Verujem da je premijer imao veštinu i znanje u ovoj oblasti i očekivao sam da će njegov prvi fokus pored tih spoljnih odnosa biti energetski sektor. To je upravo oblast koju nismo postavili (prioritet). Dakle, nije im bio prioritet. Oni daju prioritet samo kada im padnu blokovi. „Ne rešava se energija danas za sutra“, rekao je on.
Čeku kaže da Kosovo treba da otvori svoja vrata stranim investicijama u sektoru obnovljive energije.