Bivši ministar energetike: Svi smo krivi što su počele restrikcije, evo alternative za izlazak iz krize
Pročitajte: 3 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Za energetsku krizu i povratak restrikcija struje posle nekoliko godina okrivljuju se prethodne vlade i sadašnja izvršna vlast.
Za energetsku krizu sa kojom se Kosovo suočava, bivši ministar energetike Ethem Čeku okrivljuje politiku, rekavši da je za energetski sektor potreban politički konsenzus.
Prema njegovim rečima, Kosovo ne bi imalo ovu energetsku krizu da je razvilo projekat Termoelektrane "Novo Kosovo".
Univerzitetski profesor Čeku u intervjuu za KosovaPress kaže da su jedino rešenje za energetsku krizu u zemlji izgradnja malih blokova do 200 megavata u saradnji sa Svetskom bankom i Briselom, kao i razvoj sektora obnovljivih izvora energije.
„Pitanje električne energije i snabdevanja električnom energijom je veliki problem, projekat Kosova C (Novo Kosovo) je propao, ti projekti nisu razvijeni i zna se zašto. I sada moramo ozbiljno da razmislimo, ali nam je potreban zajednički konsenzus pozicije i opozicije za plan razvoja u oblasti energetike... Da li je ova vlast kriva za sadašnju krizu? Jeste normalno. Svi smo krivi, sve vlade snose odgovornost kada je prekinut projekat "Kosova C" koji je bio planiran za proizvodnju 1000 megavat sati struje, a koji bi rešio energetski problem Kosova. I taj projekat je zaustavljen, a sve investicije su postale privremene“, kaže Čeku.
Čeku, koji je bio ministar u periodu 2002-2004, kaže da je jedino rešenje problema u oblasti energetike na Kosovu, osim alternativne energije, otvaranje mogućnosti izgradnje malih blokova do 200 megavata, u koordinaciji sa Svetskom bankom i Briselom .
„U narednih godinu dana kriza će se sigurno produbiti, jer će blokovi ponovo pasti. Blok A5 i ostali blokovi 'Kosova A' su skoro mrtvi, mi smo ih preko normale iskoristili... Jedino rešenje problema u oblasti energetike na Kosovu, osim alternativne energije, je otvaranje mogućnosti izgradnje malih blokova od 200 megavata u koordinaciji sa Svetskom bankom i Briselom za dozvolu izgradnje. Nemačka je obnovila elektrane na lignit, kao i Poljska, i Evropa obnavlja elektrane na lignit. A naša zemlja sa 11 milijardi tona lignita što ne znamo šta ćemo sa tim, ne možemo da napravimo elektranu od 300 megavata. Apsurdno je da nam ne dozvoljavaju da sa takvim kapacitetima izgradimo neki blok, ili da uđemo sa dubokom rehabilitacijom poput zemalja regiona“, naglašava on.
Univerzitetski profesor Čeku takođe kaže da treba otvoriti mogućnosti za ulaganje u sektor obnovljive energije.
„Energetski blokovi Novog Kosova nisu izgrađeni, ali je bilo potrebno razviti alternativni sektor kao što je solarna koja ima predispozicije, hidro nema uslova da se razvija na Kosovu, ali solarna i ona od vetra mogu da se rade, stoga treba liberalizovati investicije bude, treba otvoriti vrata privatnom sektoru za snažnije investicije i razvoj“, kaže on.
Profesor Čeku očekuje da će se energetska kriza produbiti naredne zime i tokom naredne godine.
KEDS-KSCO primenjuju restrikcije struje u zemlji već nedelju dana, od ponedeljka, 6 sati sa strujom i 2 bez nje.
KOSTT je saopštio da do stabilizacije situacije ostaje na snazi uputstvo za ograničenje snabdevanja, što podrazumeva obezbeđivanje električne energije neophodne za pokriće potrošnje od strane odgovornih operatera na tržištu: Javnog snabdevača (KESCO) i Operatora distributivnog sistema.