Beriša nakon susreta sa Osmanijem: Ako negiramo srpski genocid nad Albancima, zaslužujemo da nestanemo
Aktuelna predsednica, istovremeno i predsednica Skupštine Kosova, završila je trodnevnu posetu sastankom sa bivšim premijerom Albanije Salijem Berišom.
Nakon sastanka između Osmanija i Beriše, samo je potonji dao izjavu za medije.
Beriša je rekao da je na sastanku razgovarano o problemima sa kojima se suočavaju Kosovo i Albanija. Pomenuo je Osmanijev govor u Albanskom Parlamentu, gde je govorila i o srpskom genocidu nad Albancima. Naglasio je da je čin negiranja srpskog genocida na Kosovu neprijateljski čin.
Beriša je takođe govorio o postavljanju takse u Nacionalnom Putu.
Berisha: Čin negiranja srpskog genocida je neprijateljski čin
„Iskoristio sam priliku da opširno razgovaram o problemima sa kojima se dve zemlje danas suočavaju. Zahvalio sam se gospođi predsednici na sjajnim pitanjima koja je pokrenula u svom govoru u albanskom parlamentu ... gospođa predsednica govorila je u parlamentu ne samo u ime građana Kosova već i svih Albanaca, govorila je ne samo o Albancima koji su danas živi već i o čitave generacije koje su ugašene u ime stotina hiljada Albanaca koje su varvarski masakrirali srpski racista. Čin poricanja po nalogu Edija Rame u dokumentu albanskog parlamenta srpskog genocida je neprijateljski čin prema svakom Albancu, ali je jedan neprijateljski prema čovečanstvu koji ne zna granice u kažnjavanju zločina nad njim i genocida nad jednom nacijom na racističkoj osnovi. Genocid nad albancima od strane srpskih varvara nakon holokausta nad Jevrejima najbrutalniji je oblik genocida koji je Evropa poznavala i svako ko ne poznaje ovaj problem trebalo bi da se osvrne na knjige posvećene genocidu i zločinima protiv čovečnosti i vidi gde se svrstava genocid nad Albancima ", Rekao je.
Dalje je dodao da ako negiramo ove genocide zaslužujemo da nestanemo.
Berisha: Ako negiramo genocide Srba nad Albancima, zaslužujemo da nestanemo
„Da se razume da je rampa u Nacionalnom Putu takođe je čin neprijateljstva prema Kosovu. Albanci bi trebalo da znaju da ne sada, već od 2013. godine, zahvaljujući tom putu, građani Kosova su domaćoj proizvodnji Albanije doprineli 320 miliona evra i danas je apsolutno veća, a ovaj čovek koji nije uložio ni peni samo za Kosovsko-Albanske odnose, ovaj čovek je postavio taksu za građane Kosova da dođu u Albaniju. Mislim da je poseta bila važna jer ako odlučimo da spavamo na grobovima nikada neće biti mira, ako negiramo ciklične srpske genocide nad Albancima ne zaslužujemo budućnost, zaslužujemo da nestanemo, ali mi ne nestajemo jer smo nacija koja je dokazala ovo “, naglasio je.
Takođe je prokomentarisao odsustvo Edija Rame u sali albanskog parlamenta, gde je v.d. Vjosa Osmani održala govor, o čemu je rekao da je svojim odsustvom već pokazao poštovanje prema Osmaniju.
Tokom ove trodnevne posete, Osmani je prvo odala počast spomen-obeležju Djerdj Kastriot Skenderbega u Leži, a zatim ju je na sastanku primio predsednik Albanije Ilir Meta, gde su održali konferenciju za štampu.
Drugog dana, sastala se i sa predsednikom albanskog parlamenta Gramozom Ručijem.
Osmani je takođe odao počast stradalima otadžbine u blizini spomen obeležja „Majke Albanije“ u Tirani.
Aktuelna predsednica Osmani sastala se i sa premijerom Republike Albanije Edijem Ramom.