Azemi: Prošle godine je preko 50 hiljada radnika ostalo bez posla
Pročitajte: 3 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Predstavnici Samostalnog sindikata privatnog sektora kažu da je u 2021. godini više od 50 hiljada radnika ostalo bez posla, dok Vlada Kosova traži da minimalna zarada bude najmanje 400 evra. Predsednik SPSPK Jusuf Azemi je u intervjuu za KosovaPres rekao da podaci PAK-a nisu isti kao njihovi podaci, u pogledu broja zaposlenih koji su ostali bez posla tokom 2021. godine. „Naši podaci se ne poklapaju sa podacima PAK-a i drugim podacima, jer radnicima smatramo čak i one koji nemaju ugovore o radu. U 2021. godini imamo negde oko, uključujući i pandemiju, dostigla cifru od preko 50 hiljada sa ugovorima o radu i bez ugovora“, rekao je on. Azemi govori o njihovim predlozima u vezi sa minimalnom zaradom. „Došli smo u situaciju da radnik ne pita ni vladu, a možda ni sindikat za minimalnu platu... Vlada Kosova ne može da interveniše jer poslodavac i zaposleni i kada je u pitanju minimalna plata, borimo se da ova plata bude 400 evra, pošto se na Kosovu negde oko 3000 hiljada radnika plaća sa ovom platom... Što se tiče pitanja minimalne zarade, to ima svoj put, ne možemo da sankcionišemo mi ćemo tražiti da budemo ono što tražimo, ali inače bi Vladi Kosova verovatno bilo bolje da uopšte ne menja nego da izađe sa platom od 250 evra. To su isti zahtevi koji su bili i pre prethodnih vlada. Nemamo primenu zakona o radu, kolektivnog ugovora koji uopšte nije potpisan, primenu zakona o bezbednosti i zdravlju na radu i tražimo da ovi postojeći zakoni budu na snazi u pogledu odnosa poslodavac-zaposleni koje moraju biti sprovedeni“, naglasio je Azemi. Prema njegovim rečima, radnici ne rade za platu od 250 evra i da će gubitnici biti preduzeća. „Najveći gubitnici će biti vlasnici preduzeća jer radnici više ne rade za 250 evra, tako da imamo svoju cenu i za našu cenu sami odlučujemo, a ne Vlada ili neko drugi... u mnogim građevinskim firmama i drugim firmama počeli su da primaju radnike koji su već u penziji, koji su u nedostatku radne snage“, kaže on. Dalje, on ukazuje u kojim slučajevima treba dati minimalnu zaradu. „Minimalna zarada u normalnim uslovima ne sme da se daje radnicima, pošto minimalna zarada po zakonima međunarodne organizacije rada koja nas obavezuje, može se dati samo u izuzetnim uslovima te zemlje, ako dođe do bilo kakve prirodne nepogode, što je razumno i ako firma ode u stečaj, preduzeće ima pravo na isplatu minimalne zarade, inače pod normalnim uslovima ne usuđuje se da isplati minimalnu zaradu“, rekao je on. Nezavisni sindikat privatnog sektora sproveo je istraživanje u kojem kažu da četvoročlana porodica ne može da preživi ispod plate od 460 evra.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress