Asocijacija blokira dijalog, šta će Lajčak tražiti od Kosova
Specijalni predstavnik Evropske Unije u dijalogu Kosova i Srbije, Miroslav Lajčak boraviće na Kosovu u trodnevnoj poseti gde će se sastati sa šefovima državnih institucija i predstavnicima političkih partija. Ova poseta dolazi u vreme kada je tema Zajednice Srpskih Opština blokirala dijalog između Kosova i Srbije, gde potonja insistira na raspravi o ovoj temi, dok Kosovo i dalje odbija da je otvori.
Poseta slovačkog diplomate Kosovu, profesor međunarodnog prava Afrim Hoti, kaže da pokazuje napore da se proces dijaloga dinamizuje nakon dešavanja u Beloj Kući gde je potpisan sporazum 4 septembra.
Hoti: Međunarodni sporazumi se moraju primeniti
„Međunarodni sporazumi moraju da se primene i bilo koja međunarodna pravna i politička obaveza koju je Kosovo preuzela, treba da bude deo dvosmernog hodanja, prvo primeniti, s obzirom na to da u trenutku potpisivanja i ratifikacije praktično mi smo preuzeli ovu odgovornost, a ako to nije moguće, da se pređe na drugu fazu da biste ponovo pregovarali zbog činjenice da jedna strana ne prihvata tekst sporazuma i dotični sporazum i zahteva da se o njemu ponovo razgovara. Po ovom osnovu mislim da će to biti zahtevi gospodina Lajčaka i međunarodne zajednice, jer bi suprotno od toga Kosovo i Srbiju doveli u položaj neodgovornih država koje potpisuju sporazume, a ne sprovode ih“, kaže Hoti.
Prema njegovim rečima, Evropska Unija ima za cilj da ubrza proces dijaloga, a nedavni sastanak ministara spoljnih poslova, koji su dali podršku izaslaniku Lajčaku u ovom procesu, signal je da on mora da ubrza dnevni red.
Ali analitičar Faton Abdulahu smatra nepotrebnim tražiti od Kosova da razgovara o temi Asocijacije u razgovorima sa Srbijom.
Čak je, prema njegovim rečima, zahtev za Asocijaciju igra Srbije.
Abdulahu: Nepotrebno je tražiti od Kosova da razgovara o Asocijaciji
„Zahtev za Asocijaciju, koji Lajčak sada donosi na Kosovo, jednostavan je manevar koji Srbija radi, a Srbija to ne radi da bi povećala prava Srba na Kosovu, ali to čini kako bi se u kratkom roku dokazalo da Kosovo ne može biti država, a ako je država ne može biti funkcionalna demokratska država “, kaže on.
Violeta Hadžoli iz Demokratskog Instituta Kosova kaže za KosovaPress da će biti pritiska Evropske unije na temu asocijacije.
Hadžoli: Kosovo, konstruktivna strana koja prihvata kompromise
„U celini izvrši će se pritisak Evropske Unije, s obzirom da je Kosovo malo izgradilo imaž konstruktivne strane i strane koja prihvata kompromise u vezi sa svim zahtevima“, rekla je ona.
Hadžoli iz KDI kaže da bi vlada trebalo da zadrži svoj stav što se tiće osnivanja Asocijacije Opština sa Srpskom većinom, tako da ona bude formirana samo u skladu sa Ustavom Kosova.
Hadžoli: Vlada Kosova da zadrži svoj stav, Asocijacija samo u skladu sa Ustavom
„Vlada Kosova mora da zadrži svoju poziciju u slučaju da se osniva Asocijacija, da bude samo u skladu sa Ustavom Kosova, u potpunoj saglasnosti sa presudom Ustavnog suda, da se statut Udruženja koji treba da izradi upravljački tim ponovo šalju u Ustavnom Sudu za verifikaciju i ni na koji načinda da se ne dozvoli osnivanje mehanizma koji bi mogao da naruši unitarni sistem Republike Kosova i postane mini država u državi Kosovo dirigovana od Beograda budući da je poznat uticaj Srbije u srpskoj lokalnoj zajednici na Kosovu “, kaže ona.
Prema njenim rečima, Vlada Kosova treba da izgradi jedinstvenu poziciju sa čitavim političkim spektrom u zemlji po pitanju Asocijacije, tako da se ovaj mehanizam osniva u potpunosti u skladu sa Ustavom Kosova.