Arifov glas, VV čeka Ustav, dok vlada kaže da prihvata bilo koju odluku
Ustavni sud još uvek nije doneo odluku o ustavnosti uspostavljanja vlade Hoti. Iako je Pokret za Samoopredeljenje u junu podnelo osporavanje glasanja već uhapšenog poslanika Etema Arifija za uspostavljanje vlade Hoti, Ustavni sud razmatra septembar kao krajnji rok kada počinje 60-dnevni rok za preispitivanje slučaja.
Uprkos tome, stranka Albina Kurtija uverena je da će presuda ići u njihovu korist. Oni čak kažu da nakon tumačenja gde če vlada Hotija biti proglašena nelegalnom, neče biti potrebe za drugim pokušajem, pa će, prema njima, izbori biti jedini izlaz. U međuvremenu, vlada će prihvatiti svaku odluku Ustavnog suda.
A prema onima koji su upoznati sa Ustavom, u slučaju da se odobri žalba Samoopredeljenja, vlada Hotija biće proglašena nelegalnom i formiranje vlade moraće da počne od početka. U ovom slučaju, predsednik će imati diskreciono pravo da pokrene procedure, da dodeli mandat bilo kojoj stranci ili koaliciji koja potvrdi da imaju 61 glas u Skupštini Kosova.
Direktor kancelarije za komunikaciju i informisanje pri Ustavnom Sudu Veton Dula u odgovoru za KosovaPress kaže da je u septembru spis predmeta završen i da su s tim u vezi rokovi za razmatranje slučaja.
Što se tiče zahteva koji je podnela Pokret za Samoopredeljenje u vezi sa slučajem poslanika Etema Arifija, Sud ima rok od 60 dana za preispitivanje slučaja, koji počinje nakon podnošenja svih potrebnih dokumenata za ocenu ustavnosti. Sud je tokom septembra imao stalnu komunikaciju sa institucijama i strankama koje su umešane u ovaj slučaj, kako bi kompletirao spis predmeta. Prema dosadašnjoj praksi, kada Sud donese odluku, sve strane uključene u slučaj i javnost biće blagovremeno obaveštene“, rekao je on.
Poslanik Pokreta za Samoopredeljenje, Artan Abraši kaže za KosovaPress da bi, ukoliko se zasniva na tome da je u proceduralnom aspektu Hoti vlada izabrana na neustavan način, treba da se ide direktno na nove izbore.
Abaši: Mislimo da bi najbolje rešenje bili izbori
„Ako Ustavni sud pravilno oceni i donese tumačenje odredaba na objektivan i neovisan način, onda verujemo da će uskoro doneti presudu gde će Hotijevu vladu proglasiti, kao što smo više puta rekli, nelegalnu vladu, izabrana na neproceduralan način. To je zbog činjenice da je u glasanju ove vlade učestvovao poslanik koji je već izgubio mandat. Ovo je na osnovu Ustava Kosova vrlo jasno regulisano. Ako Ustavni sud proceni nelegalnost glasanja, mislimo da bi najbolje rešenje bili izbori. Ova skupština ne može da održi dve vlade, pa bi jedini izlaz iz ove situacije radi stabilnosti bili izbori. Verujemo da posle tumačenja gde bi vlada Hotija proglašena nelegalnom, nema tumačenja za drugi pokušaj “, kaže Abraši.
U međuvremenu, prvi potpredsednik vlade u Hoti vladi Besnik Tahiri kaže za KosovaPress da su tvrdnje Pokreta za Samoopredeljenje svakodnevna politika, ali uprkos tome, poštovaće svaku odluku Ustavnog Suda.
Tahiri: Sve što dolazi sa suda nema osporavanje, već samo izvršenje
„Svaka odluka koju donosi Ustavni Sud naša je poslednja instanca i moramo je poštovati. Pokret za Samoopredeljenje kaže da je dnevna politika, tako su naučili i tako nastavljaju. Ali ono što dolazi sa suda nije sporno, već samo izvršenje“, kaže on.
I, izvršni direktor Kosovskog Instituta za Pravdu, Ehat Miftaraj kaže za KosovaPress da Ustavni Sud nema jak ustavni i pravni sadržaj da proglasi nevažećim uspostavljanje vlade Hoti, ali dodaje da će, ukoliko se promeni trenutna praksa, ista dati dobar primer koji bi zabranio poslanicima osuđenim za krivična dela prisustvo u Skupštini.
Miftaraj: Ako postoji presuda i Hotijeva vlada bude proglašena nevažećom, formiranje vlade mora početi od početka
„Ako Ustavni sud promeni trenutnu praksu, očigledno u pravnom smislu ne vidim da može postojati jak ustavni i pravni sadržaj, ali u svakom slučaju ako promeni takvu praksu, to bi bio primer i najbolja praksa da ograniči pravo poslanika koji su osuđeni za krivična dela da budu izabrani za poslanike u Skupštini Kosova. [...] Ako Ustavni sud donese presudu da je njegov glas bio presudan i ako se smatra da je vlada izglasana u Skupštini u nedostatku dovoljnog broja glasova, onda se naravno Hotijeva vlada proglašava nevažećom i formiranje vlade mora početi od početka. To znači da će predsednik Kosova započeti procedure za nominovanje kandidata za premijera, koji mora da dođe na osnovu najnovije presude Ustava stranke ili koalicije koja potvrđuje da imaju 61 glasa u Skupštini Kosova“, u izražava Miftaraj.
Krajem septembra, poslanik Etem Arifi predat je Pritvorskom centru u Prištini, nakon što je nekoliko meseci bio u bekstvu. 2019. godine osuđen je na godinu i tri meseca zatvora zbog prevare sa subvencijama. Uprkos tome, zatražio je odlaganje izvršenja kazne iz, kako je tvrdio, zdravstvenih razloga i učestvovao u glasanju vlade Hotija.