Arifi: Nisu svi radnici imali jednaku korist od privatizacije, došlo je do diskriminacije
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Bivši član odbora u Kosovskoj Agenciji za Privatizaciju, predstavnik Nezavisnih sindikata Kosova, Hadži Arifi govorio je o diskriminaciji radnika u procesu privatizacije. U svom svedočenju pred parlamentarnom istražnom komisijom u vezi sa procesom privatizacije na Kosovu, Arifi je rekao da je privatizacija na Kosovu usledila nakon uništenja preduzeća, što je, prema njegovim rečima, umanjilo interes investitora. Arifi je zakonodavcima rekao da radnici nisu jednako profitirali od privatizacije. Arifi: U procesu privatizacije došlo je do diskriminacije radnika „Privatizacija kao privatizacija ima svojih uspeha, međutim mi kao UNSK nikada se nismo složili, jer, uvek sam to na konferencijama za štampu nazvao diskriminacija ovog perioda, 90-ih. Zasigurno znate da su tada svi radnici otpušteni, da ne kažem u roku od jednog dana, nedelje ili meseca, i da je bivši režim etnički očistio radna mesta. 20% je pripadalo radnicima prema tom zakonu KTA ili Ujedinjenih Nacija. Ovo je diskriminacija koja je učinjena jer sredstva koja su prikupljena za 20%, nisu dobili svi radnici podjednako, negde je bilo više radnika, prodaja je bila u mali iznos, a verovatno su uzeli u proseku 200 evra, a neko je uzeo možda i do 100 hiljada evra “, rekao je Arifi. Prema Arifiju, devedesetih godina Albanci su bili etnički očišćeni od posla, ali kasnije je to radila i njihova vlastita država. Arifi: Devedesetih su radnici otpuštani sa posla, a zatim i iz države „Moj zahtev je bio ovaj, da se svi radnici uključe u fond za privatizaciju od 20%, to nije bio neki velik broj i verujem ako bi se to dogodilo, svi bi dobili, što ne bi ih izvadilo iz teške situacije jer su oni ibačeni sa posla nasilno. To smo rekli I tada kada sun as otpustili sa posla, da će nas izbaciti I od zemlje, što se I dogodilo. Mislim da u ovoj privatizaciji politike sum ogle biti drugačije za radnike koji su izgubili posao 90-99 godina ali I kasnije, jer večina radnika se nije nikada vratilo na posao”, rekao je on Rekao je da se na Kosovu privatizacija dogodila nakon što su preduzeća uništena, što je, prema njegovim rečima, uticalo na nezainteresovanost investitora. Arifi: Privatizacija na Kosovu dogodila se nakon što su preduzeća uništena „Privatizacija nam se dogodila kada su sva preduzeća uništena. Bilo je vrlo malo interesa stranih investitora, jer kompanije do 99 su bile diskriminarene, I sve su se pridružile kompanijama u Srbiji, onda je posle 2000. bio period u kojem su preduzeća i njihov menadžment i tokom privatizacije želeli da izgube vrednost. Što je najvažnije, strani investitori nisu bili voljni da učestvuju, jer su bila upropašćena preduzeća, želeli su sigurnost kada su došli da nešto ulože. Kompanije su izgubile efektivnu vrednost, a zatim šta se desilo sa specialnim spinofom da su cene možda malo pale“, dodao je on. Između ostalog, Arifi je rekao da promene koje su povremeno unesene u zakon nisu išle u korist radnika jer tamo nisu obuhvaćeni njihovi zahtevi.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress