Arbitraža olakšava rešavanje poslovnih sporova
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Arbitražni Centar Američke Privredne Komore na Kosovu organizovao je virtuelni forum o značaju i koristima arbitraže kao alternativnom metodu za rešavanje sporova, tokom koga su članovi Američke Komore imali priliku da razgovaraju o ovom procesu sa arbitrima Korab Sejdiu, Njomeza Zejnullahu, Fuad El Saddi i James Emert. Na ovom forumu se naročito razgovaralo o rešavanju ekonomskih sporova tokom pandemije. Korab Sejdiu, osnivački partner advokatske firme Sejdiu & Ćerkini, i istovremeno arbitar u Arbitražnom Centru Američke Komore, spominjući izazove sa kojima se pravni sistem suočava tokom perioda pandemije, naglasio je da je arbitraža kao alternativni metod za rešavanje sporova tokom ovog vremena je poprimilo vitalnu važnost. Sejdiu je rekao da preduzeća ne bi trebalo obeshrabriti nedostatkom arbitražne klauzule, jer mogu da koriste ovaj postupak za rešavanje sporova čak i ako u početku ova klauzula nije bila uključena u njihov ugovor, ako se obe strane dogovore za to. Prema njegovim rečima, kampanju svesti o arbitraži treba dalje ojačati, jer uprkos efikasnosti sudova u normalnim uslovima, arbitraža je uvek dostupan i fleksibilan proces. Njomeza Zejnulahu, arbitar Američkog Arbitražnog Doma, istovremeno viši pravni savetnik u programu USAID Commercial Justice, naglasila je da ovaj program stalno podržava relevantne aktere za promociju arbitražnog postupka i uspostavljanje Privrednog Suda. Prema njenim rečima, imati sud koji se bavi pitanjima komercijalne prirode i koegzistira sa arbitražom biće veoma korisno za kosovska preduzeća. Zejnullahu je rekao da program USAID-a za trgovinsku pravdu usko sarađuje sa kosovskim institucijama, Američkom privrednom komorom i drugim akterima na promociji arbitraže kao alternativnog načina za rešavanje komercijalnih sporova. Jason Emmert, arbitar i generalni direktor Emert Group u SAD-u, naglasio je da je pandemija COVID-19 nametnula prenos pravnih procesa američkim državama, koje su do sada funkcionisale na tradicionalan fizički način. Naglasio je da trgovinski sudovi i arbitraža imaju koristi jedni od drugih jer arbitraža olakšava teret sudova, dok će ovaj period pandemije samo ojačati mehanizme za rešavanje sporova. Emmert je takođe naglasio da je Kosovo postala mnogo poznatija zahvaljujući sportu, tako da je arbitraža koja uključuje zakon o sportu veoma neophodna, s obzirom na to da se neke prekršaje zakona o sportu lakše rešavaju kroz ovaj mehanizam nego kroz sudove.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress