Američka Privredna Komora veruje da vašingtonski sporazum pruži nove razvojne perpektive
Sporazum o ekonomskoj normalizaciji koji su u Vašingtonu potpisali Kosovo i Srbija, uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država, prema Američkoj Privrednoj Komori na Kosovu, otvoriće nove mogućnosti za ekonomski razvoj kao za obe zemlje, tako i za čitav zapadni Balkan, dok će poboljšati recipročne ekonomske razmene, obezbeđivanje novih izvora finansiranja, i efikasnije korišćenje zajedničkih prirodnih izvora.
„Sam sporazum rezultiraće ubrzanjem ekonomskog rasta kroz promociju domaćih investicija i privlačenje stranih investicija, kao i stvaranjem prijeko potrebnih radnih mesta“, navodi se u saopštenju APKK.
Američka Privredna Komora na Kosovu procenjuje da će otvaranje mogućnosti za finansijske koristi od Međunarodne Korporacije za Finansije i Razvoj Sjedinjenih Država (DFC) i EXIM banka, omogućiti razvoj saobraćajne infrastrukture, uključujući izgradnju autoputa mira i železnica koji se protežu do morskih luka Jadranskog mora. Prema njihovim rečima, ovo bi Kosovu omogućilo da ubere velike ekonomske koristi od svog centralnog geografskog položaja u regionu Balkana, kao važna tačka veze između zemalja ovog regiona i šire.
„Finansijska podrška gore navedenih institucija je podjednako važna za olakšavanje pristupa finansijama malim i srednjim preduzećima, koja će imati novi izvor finansiranja za svoj rast i razvoj“, navodi u izjavi APKK-a.
Američka Privredna Komora na Kosovu, uspostavljanje diplomatskih odnosa između Kosova i Izraela smatra izvanrednim dostignućem, stavljajući u novu dimenziju saradnju dve zemlje, kako na polju ekonomije i tehnološkog napretka, tako i na akademskoj razmeni i kulturni.
„Uspostavljanjem železničkog transporta sa Srbijom, Kosovo će biti povezano sa međunarodnom železničkom mrežom, dok će se kosovskim kompanijama ponuditi efikasniji način prevoza robe, povećavajući njihove konkurentske prednosti, posebno za prerađivačku industriju. “, navodi u izjavi APKK-a.
APKK čvrsto veruje da će poboljšanje putne i železničke infrastrukture igrati ključnu ulogu u promociji slobode kretanja ljudi i robe, dok će međusobno priznavanje akademske dokumentacije i stručnog obrazovanja, između ostalog, omogućiti sprovođenje slobode pružanja usluga, i garantovati će mobilnost preduzeća i kretanje profesionalaca unutar balkanskih zemalja prema sporazumu o "mini-šengenskom" području. Uklanjanje barijera između država omogućiće proizvodnim i komercijalnim preduzećima sa Kosova da nesmetano prošire svoje prisustvo širom tog područja.
Konačno, Američka privredna komora ocenjuje da će realizacija ciljeva navedenog sporazuma neizbežno pomoći operacionalizaciji zajedničkog graničnog prelaza u Merdareu, što bi ubrzalo postupke graničnog prelaza za ljude i robu, izbegavajući duga čekanja i birokratske procedure.