„Aktiv“, organizacija koja ima za cilj produbljivanje etničke saradnje na Kosovu
Pročitajte: 5 мин.
3 year ago
Линк је копиран
Poštovanje ljudskih prava i jačanje međuetničke saradnje samo su dva od pitanja koja su bila u fokusu 12-godišnjeg angažmana organizacije "Aktiv". Otvaranjem kancelarija u Prištini i Beogradu, organizacija nije fokusirana samo na severni deo Mitrovice i okolinu srpske zajednice, već je uključena i u regionalne projekte i saradnju.
Miodrag Milić, izvršni direktor ove organizacije, rekao je da je „Aktiv“ proširen, te da je svrha ove organizacije produbljivanje međunacionalne saradnje sa albanskom većinskom zajednicom, uključujući i druge manjinske zajednice koje žive na Kosovu.
Milić: „Aktiv“ se u stvari proširio i proširio je opseg rada u Prištini" Aktiv se proširio zapravo i proširio dijapazon svog radana u Pristinu gde smo otvorili jednu malu pod kancelariju nedavno. Tokom ove godine smo otvorili još jednu malu podkacelariju takođe u Beogradu. I ono što jeste jednako veoma bitnije u stvari da pokušavamo da dopremo do najviših institucija na centralnom nivou, kako u Prištini tako u Beogradu, ali pri tom ne zaboravljajući ustvari zbog čega smo zapravo i počeli naš rad. To je ustvari interes za srpske zajednice prevashodno na Kosovu i taj jedan rekao bih dodatni napor koji ulažemo i ne samo mi, ali sad pričamo iz ugla naše organizacije, a to je ustvari produbljivanje međuetničke saradnje sa većinskom albanskom zajednicom uključujući naravno i ostale manjinske zajednice koje danas žive na Kosovu" rekao je Miodrag Milić za KosovaPress.
Milić dodaje da je potrebno mnogo raditi na razbijanju stereotipa koji postoje među zajednicama na Kosovu. Ističe nedostatak kontinuiteta saradnje sa institucijama u Prištini i Beogradu.
Milić: Potreban je trud da se razbiju stereotipi"Pre svega bila je veoma velika potreba da se interveniše na tom jednom nivou kada su zajednice u pitanju i sa te strane moram da priznam da ni malo nije jednostavno razbiti te neke stereotipe i naprosto otpočeti jedan širi vid saradnje sa većinski albanskom zajednicom. Naravno to jeste izazov ne samo za kosovsko društvo već za sva multietnička društava, ali ono što nas lično brine to je ustvari nedostatak konzistentne i kontinuirane saradnje sa centralnim institucijama i u Prištini, ali moram da priznam iu Beogradu , nastavio je Milić
Nedostatak ove saradnje Milić povezuje sa činjenicom čestih promena vlasti na Kosovu nakon sticanja nezavisnosti.
Milić: Nedostatak saradnje u vezi sa političkom nestabilnošću"To nije samo pitanje jezičkih prava jedne zajednice već je to suštinski daleko dublji problem koji ima uticaja na sve segmente srpske zajednice unutar Kosova. Sa te strane važno je jednako napomenuti ustvari ta politička nestabilnost koja negde prati Kosovo već unazad sa dobrih desetak godina i tu je apsolutno nemoguće ostvarititu neku kao što sam napomenuo ranije koenzistentnu saradnju sa institucijama na centralnom nivou upravo zbog te brze rotacije uzrokovanom političkom nestabilnošću sa ključnim faktorima na centralnom nivou. Zaključak svega toga jeste konstantno uspostavljanje novih kontakata i beskonačno objašnjavanje određenim ključnim kreatorima politike na centralnom nivou gde je neophodnost intervencije i zbog čega je to bitno i šta to na duže staze proizvodi u vidu pozitivnih efekata na kosovsko društvo", ističe Milić.
Prema njegovim rečima, dve neodgovorne izjave sa Kosova i Srbije preko noći pokvare sav posao.
Milić: Neodgovorne izjave pokvare čitavo angažovanje" Drugi jednako bitan element jeste ta zoštrena retorikata kozvana zapaljiva retorika koja stiže iz političkog miljea kako na Kosovu tako i u Srbiji i sa te strane šta god uradilii kakav god rezultat postigli na terenu nekako preko noći upravo dve neodgovorne izjave mogu da dovedu do toga da čitav rad propadne u vodu ili na neki način bude zasenčen i ostane negde u drugom planu naspram tih nekih izjava. Zašto ovo pominjem? Ovo je veoma važan segment naših života generalno bez obzira na etničku versku i nacionalnu pripadnost to je ta zapaljiva retorika koja u suštini i dalje snažno utiče na duboku podeljenost unutar kosovskog društva po etničkim linijama. To je nešto što mora da bude prevaziđeno na šta mi kao organizacija već dugo godina pokušavamo da ukažemo na srž problema koji zaista u praksi dovodi do jedne duboke podeljenosti snažnih stereotipa koje i jedna i drugaza jednica imaju jedna prema drugoj", istakao je Milić nadovezujuci se na predhodni odgovor.NVO Aktiv trenutno radi na projektu koji se tiče dijaloga Beograda i Prištine odnosno projektima koji se tiču pomirenja zajednica uz puno poštovanje ljudskih prava koje su im apsolutni prioritet.
Sa otvaranjem pometuih kancelarija cilj Aktiva je pre svega konsolidacija unutar organizacije i dopiranje do najviših nivoa vlasti, ključnih kreatora i nosilaca politike sa samo jednim ciljem, pitanja koja su od ključne važnosti za srpsku i ostale nevećinske zajednice, a koje se kanališu preko zvaničnih kanala komunikacije, kanala sa centralnimi lokalnim institucijama kako u Prištini tako i u Beogradu gde je neizostavan faktor Međunarodna zajednica.