AKO podnosi u ministarstvo dva zahteva za reviziju restriktivnih mera druge faze
Kosovski opštinski prihodi naglo su opali. Tokom ove godine je bilo predviđeno, da se od opština prikupi oko 80 miliona evra, ali imajući u vidu pandemiju, prikupljeno samo 15 odsto od totalne sume. Za to, predstavnici opština zahtevaju reviziju restriktivnih mera.
Izvršni direktor Asocijacije Kosovskih Opština, Sazan Ibrahimi, kaže za KosovaPress, da im je obećano da će biti ponovna procena mera olekšavanja tokom druge faze. Danas je podnesen zahtev Ministarstvu Zdravlja, i Ministarstvu Lokalne Samouprave.
Ibrahimi: Danas smo zahtev podneli Vitii i Redžepiju
„Mi smo raspravljali nedelju dana oko ovih pitanja, imamo grupu predsednika opština, gde je bilo nekih inicijativa. Tokom ove nedelje, razgovarali smo sa članovima upravnog odbora, i nismo imali prepreke za takav zahtev. I danas je zahtev upućen ministru Arbenu Vitiji i Emiliji Redžepiju da počnu razmišljati o reviziji mera druge faze, i da prelazimo na treću fazu “, naglašava on.
Između ostalog, Ibrahimi naglašava da su predsednici opština ocenili da je došlo do poboljšanja u pogledu borbe protiv pandemije Covid-19.
Ibrahimi ističe da su opštinski prihodi od sopstvenih izvora ove godine naglo opali.
Ibrahimi: Predviđeno je da se ove godine na lokalnom nivou prikupi oko 80 miliona evra
"Procjene na lokalnom nivou kažu da njihovi sopstveni prihodi stagniraju. Očekivali su da se od njihovih vlastitih prihoda na osnovu srednjoročnog okvira troškova, da se ove godine na lokalnom nivou prikupi oko 80 miliona eura.
S obzirom na to da su prošla skoro dva i po meseca, a sopstveni prihodi drastično opali, možemo reći da je možda ukupno prikupljeno oko 15% prihoda od poreza na imovinu, i od građevinskih dozvola, jer je skorp sve bilo blokirano.
A nije bilo ni naplaćivanje poreza od preduzeća koja su za to vreme blokirane. Mi mislimo da je sada vreme da razmislimo i o drugim svarima pored javnog zdravlja “, dodaje Ibrahimi za KosovoPress.
Sljedeće sedmice kaže da će početi sa analizom, kako bi vidjeli društveno-ekonomski uticaj na kosovske opštine tokom pandemije, tako da će preporučiti centralnom nivou šta se treba dalje učiniti.
On dodaje da se opštine pridržavaju svih preporuka NIJZK-a i Ministarstva Zdravlja. Ali, pored zdravlja građana, mora se razmišljati i o njihovoj ekonomskoj, i socijalnoj dobrobiti.
Ministarstvo Zdravlja je saopštilo da se rade ponovne procene za mnoge aktivnosti, uključujući preduzeća. /KosovaPress/