48 dana na vlasti, Hoti još nije poslao zakonodavnu agendu u Skupštinu
Prošlo je 48 dana od izglasavanja Hotijeve vlade, ali uprkos tome vlada još nije poslala zakonodavnu agendu za glasanje Skupštini Kosova. Iako su 129 zakona koji uključuju zakonodavni program dobili zeleno svetlo na šestom sastanku izvršne vlasti, poslanici čekaju njihovo razmatranje i glasanje.
Dok se opoziciona stranka Vetevendosje obraća kritike za ovaj zakonodavnoi program, vladajuća stranka LDK to opravdava. U međuvremenu, stručnjaci za pravosudni sistem zahtevaju da se ovaj zakonodavni program za 2020 godinu fokusira samo na osnovne zakone.
Poslanik LDK, Škemb Manaj, koji je i predsedavajući odbora za zakonodavstvo, kaže za KosovaPress da su neki od nacrta zakona razmotreni i ranije u Skupštini. Ali, prema njegovim rečima, pošto su se vratili na početku, funkcionalna komisija mora pripremiti svoje planove rada kako bi se nosila sa svima njima.
Manaj: To je pravni paket koji obuhvata preko 120 zakona
"To je pravni paket koji obuhvata preko 120 zakona, obično neki od njih su bili u Skupštini tokom prethodne vlade. Ali nakon raspuštanja Skupštine vraćaju se na početku. Dakle, vlada je ponovo postupila deo istih zakona. "Kao i deo zakona koje je primenjivala bivša Kurtijeva vlada", kaže Manaj.
U međuvremenu, opozicioni poslanik pokreta Vetevendosje, Artan Abraši, kaže da je zakonodavna agenda Hotijeve vlade samo prilagođavanje stranačkim interesima vladajućih stranaka.
Abraši: Ovaj zakonodavni plan ove vlade odnosi se samo na prilagođavanje stranačkih interesa.
"Mi kao Skupština, i kao odbor za zakonodavstvo, čekamo da se razmotri zakonodavni dnevni red, ali to se još nije dogodilo ... Prema nama, ova zakonodavna agenda ove vlade se odnosi samo na prilagođavanje stranačkih interesa ovih koalicionih partnera. Ništa korisno ne ide u prilog građanskom i nacionalnom interesu Kosova. "Tako da imamo posla sa dokumentima koji nemaju smisla, izuzev političke i partijske pripadnosti ovih političkih grupa", rekao je on.
Dok Betim Musljiu sa Kosovskog Instituta Pravde, tvrdi da bi se zakonodavna agenda, na osnovu političkih okolnosti i kratkog vremena do 2020 godine, trebala usredsrediti na Zakonik o Krivičnom Postupku, ustavne izmene Vettinga i međunarodne sporazume.
Musljiu: Ovaj dnevni red trebalo bi da bude fokusiran samo na osnovne zakone.
"Ovaj dnevni red trebalo bi da bude fokusiran samo na osnovne zakone, imajući u vidu kratko vreme koje 2020 ima. Verujem da to uključuje međunarodne sporazume, Zakonik o Krivičnom Postupku, i predlog ustavnih izmena u vezi sa Vettingom. "S obzirom na kratko vreme koje je sada za 2020, mislim da zakonodavnoj agendi treba prilagoditi samo potrebama osnovnih zakona", rekao je on.
Zakonodavni dnevni red Hotijeve vlade uključuje, između ostalog, nacrt zakona o Vladi Republike Kosovao, nacrt zakona o pravnim aktima, i nacrt zakona o izmeni i dopuni Zakona o Finansiranju Političkih Subjekata. /KosovaPress-/