45 zdravstvenih radnika GCPM u Kosovo Polje ostalo je bez posla, usluge su ugrožene
Radni ugovori 45 zdravstvenih radnika Glavnog centra porodične medicine u Kosovo Polje nisu produženi. Od toga 12 lekara i 17 medicinskih sestara, dok je ostalo pomoćno osoblje. Ovi zdravstveni radnici su bili angažovani na osnovu sporazuma između Opštine Kosovo Polje i Caritasa Kosova i njihov ugovor o radu je istekao 28. februara, dok Opština Kosovo Polje još nije uspela da finalizuje novi ugovor sa privrednim operaterima, pošto je tender završi u Telu za razmatranje nabavki, koji nije u funkciji.
Dok, rukovodioci GCPM u Kosovom Polju kažu da im je teško da bez ovog osoblja koje je ostalo bez posla da funkcionišu, a ako se ova situacija nastavi, biće primorani da smanje medicinske usluge u Centrima porodične medicine.
Direktor porodične medicine u Kosovom Polju Remzi Šalja rekao je za KosovaPress da im je otpuštanje ovih lekara i medicinskih sestara izazvalo mnogo nevolja.
Šalja je rekao da su trenutno smanjili medicinsko osoblje u CPM po selima gde ima manje pacijenata.
Šalja: U velikoj smo nevolji
„Organizovani smo sa postojećim osobljem da pružamo zdravstvene usluge za stanovnike Kosova Polja dok se ne pronađe privremeno ili trajno rešenje, imamo mnogo poteškoća, trenutno smo angažovani 100% osoblja u nekim centrima kao npr. broj 1 smo smanjili po dva doktora, ostavili smo po jednog, tamo su opet pacijenti isti. U selima u Donje Dobrevo smo ih smanjili a u Vragoli smo pokušali da ih organizujemo da zadržimo centre koji su sa većim brojem pacijenata kao i U GCPM, ostavili smo noćnu smenu istu, ali nemamo kapacitet jer sada 100% smo angažovani“, rekao je Šalja.
Načelnik porodične medicine u Kosovo Polje navodi da su zbog neproduženja ugovora ovih 45 zdravstvenih radnika prekinuti odmor i obuka.
Šalja naglašava da je bez ovih lekara ugroženo funkcionisanje palijativnog zbrinjavanja.
Šalja: Veoma je teško funkcionisati bez ovih radnika
„Veoma je teško s obzirom na to da su sada obaveze za bolovanje, zdravstvo, razne obuke, sve je prekinuto ali sa ovim radnicima se mora raditi i sa ovim kadrom koji trenutno imamo ne možemo dugo da izdržimo... I doktori i medicinskw sestare i 45 radnika zdravstvenog osoblja koji su bili angažovani u svim GCPM, CPM i u ambulanti u zavisnosti od toga gde se osećala potreba. Uradili su izuzetno dobru uslugu kućne nege, kućne posete, čemu je ovaj projekat namenjen, trenutno funkcioniše ali otežano, ali sada imamo samo 1 lekara koji je, čak i za hitne slučajeve, i za slučajeve na terenu, i za palijativno zbrinjavanje koje smo sproveli kroz projekat Karitas“, rekao je on.
Prema rečima lekara, Remzi Šalja trenutno uspevaju da pruže usluge zahvaljujući lekarima koje je angažovalo Ministarstvo zdravlja u ime pandemije COVID-19.
Šalja naglašava da ako im se ne produže ugovori o radu, koji ističu u junu, neće moći da funkcionišu.
Šalja: Trenutno radimo zahvaljujući lekarima i medicinskim sestrama angažovanim od strane Ministarstva zdravlja
„Zahvaljujući nekim lekarima i medicinskim sestrama koje imamo iz ministarstva (zdravlja) trenutno ima 9 lekara i 13 ili 14 medicinskih sestara i oni nam pomažu u redovnom procesu pružanja zdravstvenih usluga, ali i proces vakcinacije se normalno nastavlja, ali i ovi radnici imaju neke ugovore koji traju do juna. Ne znam da li će se i njima prekinuti, mi ne možemo da postojimo, moramo da zatvorimo ili centre porodične medicine na terenu ili da smanjimo zdravstvenu zaštitu noću“, izjavio je šef porodične medicine u Kosovom Polju.
Dok, zamenik gradonačelnika Kosova Polja, Fadil Krasnići je rekao da su zdravstveni radnici ostali bez posla jer nisu uspeli da finalizuju ugovore, pošto što se jedan od ekonomskih operatera žalio Telu za razmatranje nabavki.
Ali nada se da će ovaj tender biti deblokiran za mesec i po dana.
Krasnići: Tender je završio u TRN
„Tačno je da je deo zdravstvenih radnika, ali i čistača, ali iu drugim oblastima ostao bez posla jer nismo uspeli da završimo ugovor sa ekonomskim operaterom koji je i ranije bio izvođač radova sa opštinom Kosovo Polje i Caritasom. Razlog je vrlo jednostavan jer smo raspisali tender, drugi privredni subjekti su konkurisali koju su zajedno sa Caritasom i jedan od njih se žalio u trenutku kada smo trebali da otvorimo ponude i vidimo koji je povoljniji za potpisivanje ugovora i iz tog razloga ekonomski operater je podneo žalbu TRN i zaista čekamo procedure da se završe“, rekao je potpredsednik Krasnići.
Krasnići je zatražio od vlade da imenuje članove odbora TRN što je pre moguće kako bi se prevazišao ovaj izazov.
Krasnići: Vlada treba da imenuje članove, ova situacija je nepodnošljiva
„Sreća je što u okviru GCPM imamo izvestan broj koji dolazi iz Ministarstva zdravlja koje je na neki način olakšalo rad i biće tu još mesec i po dana, ali se nadamo da će u roku od mesec i po dana biti deblokirana žalba u TRN , jer ovim poslom treba da se bavi Vlada Kosova jer je to njena dužnost i njen je organ i ona treba da izvrši izbor članova odbora i da razmotri zahtev jer je ovo nepodnošljivo ako vlada ne preduzme neophodne korake da prevaziđemo ovaj izazov“, rekao je Krasnići.
Caristas Kosova je takođe govorio za KosovaPress o otpuštanju ovih lekara i medicinskih sestara koji su radili u Glavnom centru porodične medicine u Kosovom Polju.
Koordinator projekta Caritas Kosova, Palj Baftijaj, rekao je da su 28. februara završeni dvogodišnji ugovori o radu za ovih 45 zdravstvenih radnika, a zbog nemogućnosti sklapanja novog ugovora sa Opštinom Kosovo Polje, ove usluge su morale da budu prekinute.
„Da, tačno je da je značajan broj zdravstvenog osoblja bio angažovan u pružanju zdravstvenih usluga u Opštini Kosovo Polje tokom ovog dvogodišnjeg perioda sve dok je Opština Kosovo Polje imala ugovor sa Caritas Kosova, ali u stvari ugovor koji smo imali sa Opštinom Kosovo Polje je istekao 28. februara i još uvek nema novog ugovora za iste usluge, a mi kao Caritas ne možemo da pružamo usluge bez ugovora sa Opštinom Kosovo Polje. “, rekao je Baftijaj.
U Ministarstvu zdravlja kažu da je reč o ugovoru između opštine i Caritasa i da MZ nije uključena u ovaj projekat.
„Sporazumi o sufinansiranju između nekoliko opština i Caritasa bili su bilateralni ugovori gde strane imaju obaveze jedna prema drugoj. MZ nije deo ovih sporazuma, a ukoliko opštine i Caritas nađu rešenje za nastavak saradnje, MZ nema razloga da ih koči, naprotiv, podržaće ih. Pored sporazuma koje imaju sa drugim stranama, MZ je pomoglo opštinama tokom pandemije COVID-19 da angažuju dodatno osoblje za zdravstvene usluge u primarnoj zaštiti, kao i za proces vakcinacije“, navodi se u odgovoru MZ.