32 NVO podneli peticiju protiv deponije pepla KEK-a
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
32 nevladine organizacije u Ministarstvu infrastrukture i životne sredine podnele su danas peticiju „Ne truj nas“ protiv deponija pepela Kosovske energetske korporacije. Riječ je o deponiji koja je upoređena sa ostrvom Maldivi, koja je tokom pandemije postala privlačnost mnogih građana. Avdil Gashi, pokretač peticije protiv skladišta pepela Kosovske energetske korporacije, rekao je da ta deponija ugrožava zdravlje građana i životnu sredinu, i uprkos tome KEK i Ministarstvo infrastrukture i životne sredine nisu preduzeli ništa protiv rizika. Otkrivajući neke od zahteva, Gaši je rekao da ovu peticiju podržavaju 32 nevladine organizacije i oko 400 građana. Gaši: Peticiju su podržale 32 nevladine organizacije i oko 400 građana „Jedan od zahteva je da se uvedu zaštitne mere kako bi se sprečio kontakt građana sa tim jezerom. Druga poenta je da ovo jezero treba da bude obojeno crno, što bi umanjilo privlačnost ljudi na ovom jezeru i postavilo znakove opasnosti. Tečnosti su potrebni mnogo drastičniji koraci da bi se revitalizovala situacija. Mi kao građani tražili smo još nekih osnovnih koraka u cilju zaštite života građana. Ovu peticiju podržale su 32 nevladine organizacije civilnog društva i oko 400 građana “, rekao je on. Egzona Shala iz Mreže organizacija za zaštitu životne sredine je rekla da je visoki Ph u ovom deponiju pepela, koji se puni vodom i izgleda kao jezero, lako apsorbuje i izaziva veliko zagađenje. Shala: Ph12 je štetan ako dođe u kontakt sa kožom „Ph 12 nije poželjno dodirivati se sa kožom jer izaziva iritaciju oka i spoljašnje delove tela. Međutim, zbog dejstva visokog Ph, a to je koncentracija vodonikovih jona, na tom području nema živih bića u rasponu od bakterija do biljaka i drugih životinja. Voda se lako upija u zemlju ... Postoje vrlo jednostavni oblici i načini koji se mogu vratiti u prethodno stanje. Ovo zagađenje koje uzrokuje našoj zemlji se nažalost koristi za rekreaciju ", rekao je Shala. Shala, koji je takođe ekolog, pokazao je kako se ovaj problem može rešiti. Shala: Ovo pitanje se može rešiti preko domaćih biljaka "To je unutrašnje postrojenje koje ne mora nužno da prođe do i u svemiru zemlje, u slučaju da se stvore organske biljke, tada se sav pepeo ili organski otpad koji oslobađa KEK uklanja evaporacijom. Kombinacijom vode i isparavanja oni se obnavljaju i kao čvrsti otpad vrlo lako se lokalizuju “, rekla je ona. Ovo skladište pepela postoji od 2006. godine kada je Kosovska energetska korporacija odlučila da zameni stari sistem zbrinjavanja pepela, što je predstavljalo opasnost za javno zdravlje.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress