29 godina od silnih mera Srbije na UP
Pročitajte: 2 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Posle oko 20 godina uspešnog rada na Prištinskom Univerzitetu, godine 1989-1990, označile su početak nezaustavljivih napora Srbije za uništavanjem visokog obrazovanja na Kosovu. Dolaskom Slobodana Miloševića na čelo Srbije, albanska škola na Kosovu, a naročito Univerzitet u Prištini, zadobile su velike udarce koji su doveli do ozbiljne ugroženosti, sa razmerama uništenja albanskog obrazovanja. Srpska nacionalistička vlada je htela promeniti i zabraniti albansko školovanje na Kosovu. Situacija na univerzitetu se pogoršala, zajedno sa situacijom na celom Kosovu. Më 21 gusht 1991 grupi i Helsinkit në Vjenë lëshoi një deklaratë, ku konstatohej se arsimi shqiptar në Kosovë më nuk ekziston dhe se është shkatërruar nga Serbia. Porse, me fillimin e vitit 1992, synohet të gjenden mundësitë dhe format që shkolla shqipe të fillojë të jetë aktive. Më 14 shkurt 1992 Universiteti i Prishtinës njofton se më datë 17 shkurt të po këtij viti do të fillonte mësimi në nivelin universitar në shkollat shtëpi. /KosovaPress/ Univerzitetski centar više nije bio utočište za albanske studente i profesore. Čim se zatvorio letnji semestar akademske godine 1990/91, 28 juna 1991 godine, srpska Skupština je na Prištinskom univerzitetu uvela silne mere. Tokom nove akademske godine, silno rukovodstvo, od strane srpsko-crnogorskih kadrova, povećao je broj studenata na 923 studenta, uglavnom srpskih studenata dovedenih iz različitih delova Srbije i Crne Gore. 21 avgusta 1991 godine, Helsinška grupa u Beču izdala je saopštenje u kome se navodi da obrazovanje albanaca na Kosovu više ne postoji i da ga je uništila Srbija. Međutim, s početkom 1992 godine, počelo su traženje mogućnosti za nastavljenje rada albanskih škola. 14 februara 1992, Univerzitet u Prištini objavio je da će 17 februara iste godine započeti nastava na univerzitetskom nivou, ali u privatnih kučama. / KosovaPress /
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress