23 godine od osnivanja KZK-a
Pročitajte: 2 мин.
2 year ago
Линк је копиран

Danas se navršava 23 godine od osnivanja KZK -a, gde je prema Kumanovskom sporazumu i u skladu sa sporazumom iz Rambujea predviđeno razoružavanje vojnika Oslobodilačke vojske Kosova i njegovo pretvaranje u Kosovski zaštitni korpus.

Ulaskom trupa NATO -a, KFOR -a, na Kosovo 1999. godine, započela je transformacija OVK, koja se završila 2000. godine.

Prvi vođa KZK -a imenovan je general -potpukovnik Agim Čeku. Prema sporazumu, dužnosti i prava KZK -a u to vreme bile su da deluju da spreče i smanje štetu od prirodnih katastrofa i nesreća, da pruže pomoć ugroženim područjima, da pomognu u raščišćavanju minskih polja, da pomognu u obnovi i zajednicama.

KZK je osnovan u vreme početka institucionalnog uređenja zemlje, što se događalo ne samo na Kosovu, već i u regionu, koji je rastao i jačao, ali u lošim uslovima i niskim platama.

Specijalni izaslanik za status Kosova, Marti Ahtisaari, 2. februara 2007. godine, podneo je Prištini i Beogradu svoj predlog "Standardi za Kosovo", koji je predviđao raspuštanje TKM -a i stvaranje novih snaga.

„Za sigurnost Kosova bit će stvorene nove, profesionalne i multietničke snage, koje će biti lako naoružane i moći će pokriti određene sigurnosne potrebe prema Aneksu VII ovog sporazuma. Kosovski zaštitni korpus, nakon što je postigao svoj cilj, uključujući omogućavanje posleratne obnove Kosova. Oni će biti raspušteni godinu dana nakon odobrenja ovog sporazuma", pisalo je u Ahtisarijevom planu.

Raspuštanje KZK -a izvršeno je uz saglasnost svih relevantnih domaćih i stranih faktora. Dana 21. januara 2009. osnovane su Kosovske bezbednosne snage, koje su u početku bile odgovorne za suočavanje sa ozbiljnim katastrofama, poput zemljotresa, poplava ili požara koji bi mogli da ugroze Kosovo.

Pre dve godine, KBS je transformisana u vojsku Kosova, a Ministarstvo KBS u Ministarstvo odbrane./KosovaPress/

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress