21 godina od kapitulacije Miloševića
Pročitajte: 2 мин.
4 year ago
Линк је копиран
  Danas se obeležava 21 godina od potpisivanja vojno-tehničkog sporazuma u Kumanovo, kojim je okončan rat na Kosovu, predajom bivše jugoslovenske vojske i kapitulacijom zločinaca Slobodana Miloševića.   Tim sporazumom Srbija je bila primorana da povuče sve svoje policijske i vojne snage sa Kosova.   Kumanovski sporazum, potpisan između NATO-a i SRJ 9. juna 1999. godine, stupio je na snagu 11. juna 1999. godine. Potpisao ga je Majkl Džekson, prvi komandant KFOR-a na Kosovu i bivši šef štaba srpske vojske, general Nebojša Pavković, optužen za ratne zločine u Hagu i genocid.   Između ostalog, sporazum je predviđao: c) da sva lica i organizacije sa vojnim sposobnostima napuste Kosovo, uključujući redovnu vojsku i mornaričke snage, naoružane civile, paravojne jedinice, vazduhoplovne snage, nacionalnu stražu, pograničnu policiju, rezerviste, vojnu policiju, obaveštajne službe, MUP- to je lokalna, specijalna policija, antiliberalna, antiteroristička i bilo koja grupa koju tako definiše KFOR.   d) određena je zona vazdušne bezbednosti na 25 kilometara dalje od kosovske granice i na tu tačku   e) određeno je područje od 5 kilometara dalje od granice sa SRJ, što nije dozvolilo raspoređivanje teškog naoružanja i vojske, osim pograničnih vojnika.   Dogovor je postignut nakon NATO bombardovanja na srpske ciljeve, koja je trajala 78 dana, i nakon različitih diplomatskih napora za okončanje rata na Kosovu, tokom kojih je preko 10 hiljada ljudi ubijeno, oko 5.000 nestalih i preko milion raseljenih Albanaca. Materijalno uništenje je takođe bilo masovno   Tokom 12. juna 1999. godine, prve kopnene trupe NATO-a sletele su na Kosovo, dok je započelo povlačenje srpskih snaga.   Generalni sekretar NATO-a Javier Solana izdao je naredbu o zabrani bombardovanja 10. juna 1999. godine, a Savet bezbednosti UN usvojio je Rezoluciju 1244, kojom je poslato 37.200 vojnika KFOR-a iz 36 zemalja.   Misija je bila podeljena u pet oblasti odgovornosti, koje pripadaju američkom, engleskom, francuskom, nemačkom i italijanskom KFOR-u.   Sa ulaskom  NATO, na Kosovu je započela uspostava privremene misije Ujedinjenih Nacija, koja je upravljala zemljom određeno vreme.   U isto vreme, Oslobodilačka Vojska Kosova je raspuštena, da bi se transformisala u Kosovski Zaštitni Korpus./KosovaPress/
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress