20 godina od prvih sukoba OVPMB
Pročitajte: 2 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Tokom 2000. i prve polovine 2001. godine, teritorije opština Preševo, Bujanovac i Medveđa bile su poprište oružanih obračuna između policije i Oslobodilačke Vojske za Preševo, Medveđu i Bujanovac (OVPMB). Njeni članovi prvi put su se pojavili u javnosti krajem januara 2000. godine u selu Dobrosin (opština Bujanovac) tokom sahrane ubijene braće Šačipi. Oružani obračun i incidenti intenzivirali su se posebno nakon povlačenja policije sa kontrolnih punktova u albanskim selima opštine Bujanovac 27. novembra 2000. Povlačenje se dogodilo nakon što je OVPMB napao policijsku patrolu, u kojoj su tri policajca poginula, a pet policajaca povređeno. Tokom narednih šest meseci više od 100 ljudi, Albanaca, Srba i predstavnika vojske i policije, ubijeno je, ranjeno ili oteto. Početkom 2001. godine Vlada Republike Srbije i Savezna Vlada formirale su Koordinaciono telo za Preševo, Bujanovac i Medveđu. U nastojanju da politički reše krizu, početkom 2001. godine predstavnici albanske vlade i zajednice započeli su pregovore, posredstvom predstavnika Severnoatlantskog saveza (NATO), Ujedinjenih Nacija (UN) i Organizacije za Evropsku Bezbednost i Saradnju (OEBS). ). Rezultati ovih pregovora bili su postepeni ulazak Jugoslovenske Vojske u Kopnene zone Bezbednosti, istovremeno demilitarizacija i raspad OVPMB. Kopnena Zona Bezbednosti formalno je ukinuta naknadnim sporazumom. Savezna Skupština je 2002. godine donela Zakon o amnestiji za sve članove OVPMB
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress