10. decembar, dan kada je dodeljena prva Nobelova nagrada
Pročitajte: 2 мин.
4 year ago
Линк је копиран
10. decembra 1901. godine prvi put su dodeljene Nobelove nagrade. Nakon dugih pregovora, delom sa francuskom vladom koja je pokušala da nametne veoma visok porez na bogatstvo Alfreda Nobela, a delom nakon razgovora sa porodicom Nobel o pitanju nasledstva, konačno je postalo moguće da se prvi put dodeli 5 nagrada, koliko je Nobel ostavio na testament. Ceremonija za njih četvoro: fiziku, hemiju, medicine, književnosti održana je u Stokholmu, a ceremonija dodele nagrada za mir održana je u Kristijaniji, norveškoj prestonici koja će kasnije dobiti ime Oslo. Prošlo je pet godina otkako je Alfred Nobel umro u San Remu 10. decembra 1896. godine (63 godine). Dani pre dodele nagrada takođe su bili napeti. Imena dobitnika držana su u tajnosti - za razliku od danas koji se otkrivaju mesec dana ranije. Kada su trojica istaknutih Nemaca vozom stigla sa juga i zauzela mesta u Grand hotelu u Stokholmu, postalo je jasno da će oni biti nobelovci. Međunarodni saobraćaj u to vreme nije bio sjajan, a dolazak stranaca bio je novost. Na svečanosti u Stokholmu, u holu Muzičke akademije, dodeljene su nagrade za dostignuća u fizici, hemiji, medicini, književnosti. Sala se postepeno punila ljudima u svečanim odeždama. Tada su tri pobednika ušla bez galame, muzike i aplauza kao što je to danas uobičajeno. Prvo je došao nemački fizičar Vilhelm Conrad von Rontgen, zatim holandski hemičar Hendricus van t’Hoff, a za njim nemački lekar Emil Adolf von Behring; i na kraju, francuski ministar da primi Nobelovu nagradu za književnost u ime pesnika Sulli Prudhomme, koji je bio bolestan, dok se ceremonija Nobelove nagrade za mir održavala u Christiana (Oslo) u sali norveškog parlamenta. Nagradu su podelili Švajcarac Henri Dunant (osnivač Međunarodnog crvenog krsta) i Francuz Frederik Passi (ekonomista i mirovni aktivista). / KosovaPress /​
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress