Von Cramon, kaže za KosovaPress, da bi u okviru ovog sporazuma trebalo uključiti i osnivanje zajednice opština sa srpskom većinom. Prema njenim rečima, sa onim što je pročitala, rešenje je veoma blizu onom što bi Kosovo želelo da vidi. U međuvremenu, Von Cramon naglašava da Kosovo zaslužuje viznu liberalizaciju.
"Ovo zavisi od dveju vlada, mislim da postoji barem dobar kompromis, koliko ja znam on je prihvatljiv, to je veoma dalek kompromis i želim da dve vlade koje su na vlasti da se dogovore i da priznaju ovaj predlog", rekla je Von Cramon. .
Ona savetuje obe strane u dijalogu da prihvate francusko-nemački predlog.„Ne, asocijacija je deo celog paketa. Ne bih se osvrnula na asocijacu kao takvu, već na ukupan paket kao kompromis. Barem ono što sam ja pročitala je veoma blizu onome što bi Kosovo želelo da vidi, pa bih savetovala svima da ovo prihvate“, dodaje izaslanica za Kosovo u Evropskom parlamentu.
Što se tiče liberalizacije viza za Kosovo, Von Cramon kaže da je i za nju ideja da se Kosovo uključi u ETIAS sistem nejasna.
Ona, međutim, traži od Saveta ministara da na sledećem sastanku u novembru daju zeleno svetlo za liberalizaciju viza za Kosovo.„Sada su pomenuli ETIAS, recimo sledeću fazu, meni lično nije baš jasno šta to znači. Da li to znači nove uslove ili ne? Ali za mene je jedno jasno, Kosovo zaslužuje viznu liberalizaciju što je pre moguće. Pre četiri godine ispunili su svih 96 kriterijuma. Komisija je predala još jedan izveštaj, razmotren izveštaj, koji je izuzetno pozitivan, tako da nema potrebe da bilo koja država kaže da Kosovo treba da čeka, ali mi ne znamo, o čemu če se razgovarati i dogovoriti u narednoj sednici saveta. Jasno je da postoji grupa zemalja koje još imaju rezerve“, dodaje ona.
Francusko-nemački predlog za dijalog na Kosovu su potvrdili i institucionalne vođe, ali nisu izneli detalje o njegovom sadržaju.