Srećko Radosavljević iz Leposavića uzgaja zasade jabuka na 40 ari zemlje punih osam godina. On kaze da ima blizu hiljadu stabala jabuka, sortu zlatni delišes i novi zasad jabuke ajdared.
"Imam ukupno 40 ari, ovde površina od 30 i gore malo dalje još 10 ari. Četrdeset ari ukupna površina. Blizu hiljadu stabala jabuke imam. Sorta je zlatni delišes, a novi zasad sam posadio ajdared. Ovo je osma godina ovog zasada, sad je u nekom punom rodu", dodaje Radosavljević.
Tokom većih radova uključena je cela porodica. On je gotovo svakog dana u svom voćnjaku i kaže da je zaista zahtevan posao.
"Dosta mi pomažu supruga, pomalo deca dođu, otac i on po malo dođe i tako. Teško jeste, zahtevno je, dosta prskanja, treba dosta vode, vrlo je osetljivo, par godina su bili mrazevi, tako da vrlo je neizvesna proizvodnja", priča ovaj mladi voćar za Kosova Press.
Ono što je važno kod plasiranja proizvoda je tržište, a ono je veoma malo na ovim prostorima, jer jabuke ima svuda u okruženju. Ipak ovaj mladi voćar uspeva da proda veću količinu jabuka koje proizvede.
"Dosta teško, dosta, jer malo je ovo tržište ovde. Ima dosta jabuke iz Srbije iz Makedonije tako da je teško, ali dobro opet može nije neka velika dobit, ali može nešto da se zaradi. Ima po lokalnim trgovinama od Leposavića pa konkretno u " Klas" sam davao jabuku, takođe u Mitrovici tako da može, može da se proda jabuka. Malo je transport teži ali dobro", kaže Radosavljević.
Ono što je još jedan od problema sa kojima se suočavaju poljoprivredni proizvođači je i poskupljenje prihrane i đubriva. Tako će kaže voćar porasti i cena jabuke po 1 kg.
" Poskupelo je đubrivo mnogo, hemija je poskupela tako da ispod evro ne bi smela da bude. Nije isplativo, mnogo je đubrivo poskupelo.
Kako bi jabuku zaštitio tokom stajanja od propadanja neophodna mu je i hladnjača kako bi skladišti veću količinu, morao je kaže da se snalazi i odlaže u obližnjim hladnjačama. Veoma teško jer je uglavnom sve sam finansirao voćnjak.
"Stavljao sam protekle godine kod Ivana u hladnjaču, sada obećavaju iz lokalne samouprave da ću dobiti hladnjaču, tako da se nadam da ću sa tim da rešim problem skladištenja jabuke. Sve smo sami finansirali, bez podrške, bez ičega. Jedino sada nadam se toj hladnjači, ali to ako bude.
Iako nema udruženja za jabuku, saradnja je sa poljoprivrednim proizvođačima koji uzgajaju jabuku veoma dobra. Međusobno razmenjuju savete i slušaju takođe predloge i savete agronoma.
Tokom oscilacije u vremenu pojavljuju se različite bolesti, a poljoprivredni savetodavaci su uvek tu da udele savet kada i u koje vreme treba zaštiti voće, savet je agronoma Nedeljkovića.
"Ovi vremenski nestabilni uslovi sa niskim temperaturama i najavljenim padavinama mogu da pogoduju pojavi bolesti čađave pegavosti lista i krastavosti jabuka. Ta bolest se pojavljuje kada su temperature ovako niže od 15 stepeni i kada je vlažnost vazduha. Obzirom da su najavljene padavine ja bih proizvođačima preporučio preventivni tretman sa nekim od fungicida pre padavina na bazi Mankozeba, kao što je Mankogal ditane ili nekim preparatom na bazi Kaptana kao što je Kaptan ili Merpan. Bitno je obaviti tretman pre najavljenih padavina da ne bi doslo do infekcije", savetuje agronom Siniša Nedeljković .
Agronomi redovno obilaze teren u opštinima na severu Kosova gde su takođe primetili pojavu i pepelnice jabuke i u tu svrhu savetuju preparat Difekonozol, kao što je Sekvenca ili Skore koji se može upotrebiti zajedno sa ovim preparatima protiv čađave pegavosti i krastavosti lista i tako sa jednim tretmanom se može zaštiti voće od dve bolesti. V. Vukasinovic