Turistička organizacija Gračanice: Atkivnosti smo prilagodili uslovima pandemije, godinu završavamo uspešno
I pored izazova koje je sa sobom donela pandemija virusa Kovid 19 Turistička organizacija Gračanice (TOG) ovu godinu završava uspešno i sa najvećim brojem realizovanih aktivnosti, kaže direktorka ove organizacije Sandra Đokić.
Turistička organizacija Gračanice prvenstveno radi na promociji i razvoju turizma u opštini Gračanice, ne i na organizaciji turističkih poseta. Analizirajući period od početka pandemije do danas, u poređenju sa prethodnim godinama, broj posetilaca je manji. Direktorka TOG-a Sandra Đokić kaže da je osetno manji broj i stranih turista u odnosu na period od pre dve godine .
„Na žalost pošto radimo konstantu analizu u odnosu na prošlu godinu, kada smo bili zatečeni situacijom, broj posetilaca se zaista promenio ali to nije u nekoj meri koja je bila u godini pre toga. Zaista smo imali veliki broj posetilaca godinama i imali smo puno stranih posetilaca u našoj opštini, što u poslednje dve godine nije slučaj. Ne kažem da nije usključeno ali zaiste je mnogo manji broj posetilaca i definitivno je to uticalo i na stanovništvo ovde“
Zabrane okupljanja koje su usledile kao anti – kovid mera uticale su da se i TOG prilagodi aktuelnom trenutku. Promocije i prezentacije su preusmerili na društvene mreže, a ovaj vid kontakta sa javnošću, turističkim poslenicima i konzumentima pokazao se kao uspešan.
Đokićeva kaže da su shodno trenutku i zabranama zbog kovid mera u TOG-u organizovali i dva nova konkursa koji su naišli na dobar odziv kod građana: konkurs za najlepše uređeno dvorište i konkurs za najbolju fotografiju.
„Gračaničko prelo“ je lepo zamišljena ideja u cilju promovisanja kulturnog bogatstva, malih preduzetnika, turizma, istorijskih spomenika ali i same opštne koju je ove godine prvi put organizovala TOG. Iako su organizatori ove godine zbog anti – kovid mera bili primorani da odustanu od mnogih sadržaja iz turističke organizacije poručuju da od ideje ne odustaju kao i od toga da ona poprimi regionalni, pa i međunarodni karakter.
„Zapravo mi smo hteli tu da predstavimo svu našu materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu lokalnog stanovništva. Takođe, želeli smo, s obzirom na to da je u periodu ispred bilo i obeležavanje dana turizma, da spojimo naše lokalne i turističke organizacije iz regiona ali i druge opštine koje imaju potencijala za razvoj turizma ali i njihova kulturna dobra. Želeli smo da sve to prezentujemo u Gračanici tog dana. Na žalost kažem, mere su nas omele ali se nadam da će naredne godine ta manifestacija biti održana u većem obimu“, kaže Đokićeva.
Opština Gračanica je bogata kulturnim spomenicima, što na turističkoj mapi može da je učini poželjnom turističkom destinacijom. Đokićeva podseća da i materijalna i nematerijalna baštinina predstavljaju veliki potencijal. Osim manastira Gračanica koji se nalazi na listi spomenika pod UNESKO zaštitom i arheološko nalazište Ulpijana iz rimskog i ranovizantijskog perioda, postoje i potencijal za razvoj ruralnog turizma i novi sadržaji koji mogu da se uvrste u ponudu.
„U blizini naše opštine imamo i velika prirodna bogatstva kao što su bogatstva vodom, jezero čijih pet kilometara pripada našoj opštini i tu zaista imamo ogroman potencijal za razvoj nekih novih turističkih sadržaja, ali isto tako i za razvoj ribolovačkog turizma. To su neiskorišćeni potencijali zbog nekih pravnih akata koji se još uvek nisu rešili ali zapravo tu postoji i velika prednost za ekonomski razvoj naše opštine“, naglašava Đokićeva.
Plan za budućnost TO Gračanice je da radom na osmišljavanju novih sadržaja u cilju obogaćivanja ponude radi na održivom razvoju turizma čime bi doprinela povećanju broja turista, samim ti i zaradi u ekonomskom sektoru.