Šestoro dece napušteno ove godine na Kosovu, sve veći broj zahteva za usvajanje
U prvih šest meseci ove godine na Kosovu je napušteno šestoro dece. Uključujući slučajeve prenete iz prethodnih godina, trenutno je pod institucionalnom zaštitom, kroz oblike pravne i porodične zaštite, ukupno 28 dece. Međutim, broj zahteva za usvajanje je takođe povećan.
Magbule Koci, visoka zvaničnica za zaštitu napuštene dece, navela je da je u odnosu na isti period prošle godine isti broj napuštene dece.
„Što se tiče napuštene dece na osnovu prijava centara za socijalni rad, koji su u obavezi da redovno izveštavaju u okviru Odeljenja za socijalnu i porodičnu politiku, proizilazi da je tokom ove godine do 30. juna šestoro dece napušteno, a ako poredimo sa prošlom godinom, otprilike je isti broj napuštanja dece. Ukupno, uključujući nove slučajeve i slučajeve prenete iz prethodnih godina, pod institucionalnom zaštitom, kroz oblike pravne i porodične zaštite, trenutno je 28 dece. Od ovih 28 dece, 26 je u porodičnom smeštaju, jedno dete je u programima SOS dečjih sela, jedno dete je u dečjem domu u Specijalnom zavodu u Štimlju“, rekla je ona.
Na Klinici za neonatologiju ove godine je četvoro dece nakon napuštanja prebačeno u Centar za socijalni rad, dok je za troje postignuto spajanje porodice.
Direktorka ove klinike Hajrije Ismailji kaže da je maksimalan broj dana koje dete može da ostane na neonatologiji 28 dana, dok se o napuštenom detetu tokom boravka brine specijalno osoblje.
„U slučajevima kada članovi porodice (napuštaju decu), u zavisnosti od prirode socijalnog, zdravstvenog ili drugog problema, negu pruža osoblje Klinike za neonatologiju. Imamo odeljenje gde se ove bebe čuvaju od strane osoblja i u zavisnosti od potrebe koliko dugo ovde moraju da borave. Ukoliko se eventualno ukaže potreba za lečenjem, oni ostaju i duže, dok ako im je zdravstveno stanje dobro i članovi porodice spajaju porodicu, šalju se u svoje porodice, dok u drugim slučajevima kada postoje dileme da li će o njima brinuti porodica ili su još u dileme, ako te dileme još nisu razrešene, onda deca idu u Centar za socijalni rad. Obično je maksimalni boravak u našoj klinici 28 dana“, rekla je ona.
SOS Dečija sela je adresa posvećena podršci napuštenoj deci. Trenutno je u ovom centru smešteno 50 dece.
Lider alternativnog zbrinjavanja u SOS selima Kosova Besnik Peci kaže da deca žive u SOS selu do 18. godine, ali i posle ovog uzrasta nastavljaju da ih izdržavaju tri godine.
„U SOS dečjim selima Kosova trenutno imamo 50 dece koja ih primaju, 40 se nalazi u osam SOS porodica koje smo osmislili i kreirali za njih, a deset je deo programa polunezavisnosti... U ovih osam SOS porodica trenutno ima 40 dece, od kojih je 26 ženskog i 14 muškog pola. O njima brinu dadilje, SOS majka i SOS tetka koje smo angažovali u domovima u kojima nudimo socijalne i porodične usluge i trudimo se da zadovoljimo osnovne i napredne potrebe dece... Podržavamo decu i posle navršenih godina. 18- godina na tri godine, i u smislu psihosocijalnog, medicinskog, u pogledu zapošljavanja, obrazovanja ali i u smislu povećanja autonomije“, rekao je on.
SOS Dečija sela Kosova pružaju negu i usluge kroz program osnaživanja porodice za oko 700 dece u regionu Prištine, Gračanice i Kosova Polja.
Takođe se staraju da sprovode aktivnosti za decu kako bi kod njih razvile životne veštine.
„Oko 25 do 30 aktivnosti u okviru formalne godine sprovodi se za ovu decu. Aktivnosti imaju za cilj podizanje reaktivnosti, podizanje nivoa socijalizacije, veština za život, sprovode se da bi deca bila koristan deo društva, a ne njegova prepreka u budućnosti“, rekao je on.
Usvojenje je još jedan način da se napuštenoj deci obezbedi detinjstvo i život kakav zaslužuju.
Usvojenje kao proces počinje zahtevom zainteresovanih za usvojenje i upućuje se Osnovnom sudu po mesnoj nadležnosti. Sud je, na osnovu zakonske regulative, dužan da zatraži stručno mišljenje Centra za socijalni rad, koji na osnovu mandata vrši stručnu ocenu podobnosti potencijalne porodice usvojitelje.
Koci kaže da je na svu sreću broj zahteva za usvojenje veći od broja napuštanja dece. Prema njenim rečima, ima oko 140 porodica koje čekaju na usvajanje.
„Što se tiče usvajanja, možemo reći da je potražnja dosta velika. Na osnovu nedavno urađene analize, trenutno postoji oko 130 porodica koje čekaju na domaće usvojenje i desetak zahteva za usvojenje u inostranstvu. U međuvremenu, broj napuštene dece je izuzetno nizak u odnosu na potražnju koja se trenutno nalazi u evidenciji odeljenja, koju vodi i panel za smeštaj dece“, rekla je ona.
Osnovni oblici privremene i trajne pravne i socijalne zaštite za kategoriju dece bez roditeljskog staranja su: starateljstvo, porodično stanovanje kod srodnika, porodično stanovanje van srodnika, privremeni smeštaj u prihvatilištima i usvojenje kao trajni oblik zaštite.