​Saveti agronoma kako zaštiti povrće od plamenjače
Pročitajte: 2 мин.
2 year ago
Линк је копиран

Trenutne vremenske prilike kod krompira i paradajza stvaraju povoljne uslove za pojavu plamenjača kao i crne pegavosti. Agronom Siniša Nedeljković napominje da je krompir u fazi od početka sklapanja redova pa do početka cvetanja u zavisnosti od sortimenta i od rokova sadnje.

Kako i na koji način zaštiti povrće savetuju poljoprivredni stručnjaci kako bi proizvođači povrća dostigli veći prinos roda. Ovi nestabilni vremenski uslovi stvaraju povoljne uslove za plamenjaču jer su jutra hladna i vlažna ima magle a i temperatura se kreće oko 20 - 22 stepena što su idealni uslovi za pojavu plamenjače. U cilju zaštite od ovih bolesti poljoprivrednim proizvođačima preporučujem da se obavi tretman nekim od fungicida koji suzbijaju ove dve bolesti kao što su preparati na bazi Metalaksila M i Mankozeba kao što je Redomil gold MZ64 ili Alijansa u količini od 2,5 kg po hektaru. Bitno je te preparate upotrebiti pre najavljenih padavina jer to su sistemčni preparati koje biljka usvaja i samim tim pre ovih uslova za zarazu ona stvara taj odbrambeni sistem tj. imuna je na pojavu plamenjače i bitno je da ova zaštita kod plamenjače i alternarije se sprovodi preventivno bez obzira da li se pojavio ili ne eki simptom jer u većini slučajeva ako se već pojave prvi simptomi sa zaštitom smo zakasnili i može doći do propadanja celokupnog roda" savetuje agronom Nedeljković. Simptomi plamenjače kod krompira i paradajza se pojavljuju u periodu od maja do septembra, ali pošto razvoj gljivice zavisi od temperature i vlažnosti u pojedinim godinama, bez dovoljno padavina i sa izrazitom sušom, pojava bolesti može da izostane. Ipak neophodno je pratiti ove povrtarske kulture i na vreme zaštiti savetuju agronomi.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress