Rašić: Nemački ambasador traži da kosovske institucije ispune ono na šta su se obavezale
Pročitajte: 6 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Predsednik Progresivno demokratske stranke (PDS) i bivši kosovski ministar za rad i socijalna pitanja Nenad Rašić kaže da će Fond za nacionalno bogatstvo, čije je formiranje najavio kosovski premijer Aljbin Kurti, suštinski preuzeti poluge vlasti i ovlašćenja dosadašnje Agencije za privatizaciju.
Rašić je za Kosovapres rekao da očekuje da će „veći deo dobara unutar strukture budućeg Fonda za nacionalno bogatstvo biti taktički „targetirani“ za različite razvojne, ekonomske, investicione projekte stranih investitora na Kosovu“.
Mediji su ranije preneli da je u budući Fond nacionalnog bogatstva Kosova predviđeno da budu prebačena 44 dobra, među kojima i nekadašnje dečje odmaralište u Dečanima, na zemljištu koje, prema odluci kosovskog ustavnog suda, treba da bude vraćeno manastiru Visoki Dečani, objekti Jugobanke, Ski staze i hoteli na Brezovici te da će Fond po formiranju upravljati kompanijama kao što su KEK i Trepča.
Kada je u pitanju „Trepča“ koja ima svoje pogone i na severu ali i jugu Kosova bivši ministar za rad i socijalnu politiku Nenad Rašić podseća da u tom slučaju potrebno mnogo više od otvaranja Agencije ili Fonda za nacionalno dobro, budući da su od pedesetih godina prošlog veka u „Trepči“ prisutni i strani ulagači i engleske kompanije, što, kako naglašava, iziskuje međunarodnu arbitražu.
Nenad Rašić: U Evropi i svetu postoje sudovi koji su za međunarodnu i ekonomsku arbitražuVideo:„Kad je reč o arbitraži onda nas ona opet vraća na politički teren jer po Ustavu Srbije ne bi oni mogli da pregovaraju sa zvaničnicima „Trepče“ zato što je, kako znate i sami, po Ustavu Srbije Kosovo deo Srbije i to nas opet vraća na politički teren. Kažem na početku kad bismo mogli to da sklonimo sa političkog terena i kada bismo mogli da razmišljamo samo ekonomski, onda je verovatno način na koji bi to moglo, vezano za Trepču da se inicira, to je učešće dve strane plus onih koji su dokazani investitori koji su investirali još pedesetih – šezdesetih godina i tek onda neka arbitraža koja bi bila svakako međunarodna. U Evropi i svetu postoje sudovi koji su za međunarodnu i ekonomsku arbitražu koji se ne bave političkim delovanjem i uticajem niti političkim impulsom nego se bave samo ekonomskim“, kaže Rašić.
Agencija za nacionalno bogatstvo ili dobro biće organ koji će se baviti društvenim zemljištima, a njeno formiranje se ogleda i kroz težnju Aljbina Kurtija da omogući da se uvećaju investicioni kapaciteti Kosova čime bi se privukla strana ulaganja, veruje Rašić.
Nenad Rašić :Premijer teži, a to dokazuje i poslednjom posetom Sjedinjenim Američkim Državama da se investicioni kapaciteti ili interesovanja stranih investitora povećajuVideo:„Premijer teži, a to dokazuje i poslednjom posetom Sjedinjenim Američkim Državama da se investicioni kapaciteti ili interesovanja stranih investitora povećaju. Verovatno da je prva od stvari koju bi strani investitor želeo da ima teritorija i zemljište na kome on svoje privredno delo može da obavi. Prema tome, aludirajući ili povezujući te dve tačke verovatno je logično da će veći deo tih dobara, koja su unutar strukture Agencije biti taktički targetirani za različite razvojne, ekonomske, investicione projekte. Ostaje da vidimo kako će oni biti zamišljeni i realizovani“, pojasnio je Rašić.
Zamoljen da prokomentariše izjavu nemačkog ambasadora na Kosovu Jorna Rodea da podržava inicijativu Kosova za prijem u Savet Evrope ali da pre toga mora da vrati zemljište manastiru Visoku Dečani Rašić je rekao da je Rode pragmatičan diplomata koji se protivi dugim procesima bez epiloga, te da od predstavnika institucija zahteva poštovanje zakona koje su te iste institucije i donele.
Nenad Rašić:Nemački ambasador traži samo ono na šta su se kosovske institucije obavezale, a to je poštovanje zakona, poštovanje Ustavnog suda i poštovanja ustavnog poretkaVideo:„U ovom slučaju Nemački ambasador traži samo ono na šta su se kosovske institucije obavezale, a to je poštovanje zakona, poštovanje Ustavnog suda i poštovanja ustavnog poretka. Ukoliko u ovom slučaju ustavni sud kaže da je prekršen zakon ili aludira da odluka koja je bila donesena pre šest godina, to znači da bi tim prvim pokazateljem moralo da bude naznačeno da odluke vaših institucija morate baš vi poštovati a ne neko treći. Mislim da je jako bitno, pričam o sadašnjoj vladi, da je posle 15 meseci Vlada ne čelu sa Kurtijem dugo određene izazove ostavljala po strani ili na čekanju, što bi zapadnjaci rekli pedning ( nerešen slučaj prim, aut.) Mislim da je sada svaki taj pending istrošen i da mora da se uđe u konkretnu realizaciju. U širem kontekstu to je poštovanje institucija i ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem za premijera i Vladu. Očigledno je da (premijer i vlada) žele da iskoriste pravi momenat da to prihvate ili sprovedu zbog toga da bi uloga ili dobit od strane međunarodne zajednice tada bio mnogo značajniji. Prema tome, mislim da je ovo samo stvar dobre volje. Smatram da će skoro biti realizovan, ja znam da nemački ambasador nije taj koji samo podseća stalno na odluku Ustavnog suda tu su i druge diplomata čak i moram da kažem da uglavnom sve diplomate naznačavaju ovo kao jednu od najvažnijih stvari i moje mišljenje je da je najbolje i najkorisnije za sve kada bi u narednim danima premijer zajedno sa vladom prihvatio ili bolje reći sproveo odluku Ustavnog suda, a to je povraćaj zemljišta manastiru Visoki Dečani što je naravno i dokazano da je to vlasništvo samog manastira“, kaže Rašić.
Komentarišući nastavak dijaloga kosovske i srpske strane u Briselu Rašić kaže da su pritisci, ili kako se to diplomatskim jezikom naiva, meka moć, konstantni na obe strane te da su Beograd i Priština jako blizu da naprave potencijalni dogovor o tablicama.
„Ostalo je samo da dogovoreno bude predstavljeno različitim interesnim grupama pa i građanima. Mislim da u junu postoji realna šansa da dođe do tog sporazuma i da će on bit realizovan najmanje od tri do pet godina“, veruje Rašić.