​Omikron soj uzima maha, povećava se broj zaraženih
Pročitajte: 3 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Povećan broj zaraženih među kojima prednjači mlađa populacija ukazuje da je Omikron soj i te kako uzeo maha. Iako on daje lakšu kliničku sliku nikako se ne treba opuštati jer je Delta soj virusa Kovid 19 i dalje aktivan, upozorava lekar specijalista interne medicine Doma zdrava u Gračanici Siniša Rašić. Dodaje da podaci i kod nas, u regionu i svetu pokazuju da broj pozitivnih u odnosu na testirane znatno uvećao, gotovo za 50 posto, ali da Omikron soj za razliku od Delte u retkim slučajevima daje tešku kliničku sliku. „Od prilike na ukupan broj testiranih oko 50 odsto je pozitivnih. Te brojke jesu veće nego što su ranije bile, povećan je broj zaražavanja ali to je baš i karakteristika Omikron soja, međutim, za sada, hvala Bogu, imamo manji broj težih kliničkih slika. To su uglavnom pacijenti sa kliničkim simptomima infekcije gornjih respiratornih puteva koji imaju takav klinički nalaz i kliničke simptome kao klasične virusne infekcije koje su praćene pojačanom sekrecijom iz nosa, nekada ima i visoke temperature, a vrlo često budu i bez visoke temperature. Ono što je tipičnije u odnosu na druge virusne infekcije to je promuklost u glasu koja traje nešto duže vreme“, pojašnjava Rašić. Dosadašnje iskustvo pokazuje da se u ovom talasu kod većeg procenta mlađih osoba beleži prisustvo virusa. Omikron ne daje tešku kliničku sliku kod njih ali zato može da bude jako opasan kod starijih pacijenata, naročito onih sa pridruženim bolestima, ističe dr Rašić. U Domu zdravlja u Gračanici ističu da brzih antigenskih testova ima dovoljno te da nije nužno da se oni rade svakom pacijentu za koga se posumnja da je zaražen. Test se radi nakon što lekar odluči da je to neophodno, posle pregleda i laboratorijskih analiza koje mogu takođe da ukažu da je u pitanju Kovid 19. „Testova ima u dovoljnom broju. Jednostavno mi trebujemo određenu količinu testova u zavisnosti od potreba koje imamo na terenu. Trenutno je došlo do naglog skoka broja zaraženih i možda u tom trenutku nije bilo dovoljno testova ali mi svakako u svakom trenutku možemo da se opskrbimo dovoljnom količinom testova iz Zavoda za javno zdravlje u Kosovskoj Mitrovici. Ukoliko se tog dana ne odradi testiranje može se odraditi i sutradan tako da to nije problem. To je jedna stvar, a druga stvar je da mi, ako u tom trenutku baš ostanemo bez testova i ukoliko je veliki priliv pacijenata onda mi možemo uraditi testiranje na infektivnoj klinici u Lapljem Selu“, kaže Rašić. Građani sve više posežu za brzim testovima koji se po ceni od 4 – 6 evra mogu kupiti u apotekama. Međutim, lekari ipak savetuju da se testiranje obavlja u zdravstvenim ustanovama. Prema poslednjim informacijama Kriznog štaba opštine Gračanica na teritoriji ove lokalne samouprave je proteklog vikenda registrovano 50 novih slučajeva zaraze Omikron sojem virusa Kovid 19.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress