Nova biblioteka u Gračanici čuvar zapisa i uspomena iz svih vremena, misli i na svoje najmlađe korisnike
Pročitajte: 5 мин.
2 year ago
Линк је копиран
Narodna biblioteka u Gračanici je tokom prošle godine prešla u novi objekat čime je posle više od dve decenije dobila prostor kakav i treba da pripada njenim korisnicima ali i bogatom knjižnom fondu s kojim raspolaže.
Novih 450 kvadrata sa velikom ahrivskim prostorom, digitalnom čitaonicom, kompjuterskom učionicom, dečjim i zavičajnim odeljenjem, u koje je smešteno više od 25.000 knjiga od prošle godine je dostupno svima koji su zaljubljenici u knjigu kao i onima kojima pisana reč mnogo znači. Ovde aktivno razmišljaju i o digitalizaciji zavičajnih knjiških fondova.
Direktorka Narodne bibliteke Brankica Kostić kaže da je ustanova umrežena sa bazom podataka svih biblioteka tako da korisnici iz bilo kog dela sveta mogu putem interneta da pronađu naslov koji ih interesuje.
Brankica Kostić: “Narodna biblioteka u Gračanici planirana je tako da budu minimalno ispunjeni svi standardi koje zahteva jedna biblioteka. Imamo veliko pozajmno odeljenje koje broji najveći broj knjiga na jednom mestu i podeljeno je po svim grupama. Sve knjige su podeljene, po tom univerzalnom sistemu UDK klasifikacije, sva pretraživanja mogu biti preko interneta tako da naši korisnici imaju još tu jednu olakšavajući okolnost da vide da li je knjiga na raspolaganju ili ne i kojim knjigama mi u stvari raspolažemo. Moram da naglasim da imamo odlično dečije odeljenje, imamo elektronsku učionicu, računarski centar. Formirali smo i zavičajno odeljenje i to je poseban deo u biblioteci gde svako od nas i kao građanin i kao službenik treba da da svoj doprinos. Ljudi zaboravljaju svoje tragove, zaboravljaju svoje korene, ono što razmišljamo jeste da u narednom periodu uložimo svaki napor da digitalizujemo zavičajne fondove. Ti zavičajni fondovi neće sadržati samo običnu, klasičnu literaturu koja se može kupiti u knjižarama, već i ličnu dokumentaciju porodice, kao što su porodične tapije i porodična stabla jer imamo ljude koji su zaista vodili računa o svojim geneološkim korenima, da to prilože i da to u digitalnoj formi bude dostupno svim ljudima“, rekla je Kostić.
Biblioteka nije prekidala svoj rad ni prilikom preseljenja u novi prostor. Još uvek nije zvanično otvorena ali se za tu priliku planira i otvaranje legata doktora Đorđa Lekića istaknutog profesora Univeziteta u Prištini koji se bavio naučnim radom i autor je brojnih knjiga iz oblasti Pedagogije.
Brankica Kostić „Njegovi naslednici su bili toliko nesebični da jednog velikana, koji je živeo tu sa nama, ne zapostavimo nego da ga zaista uzdignemo na jedan pijadestal, ne zato što mi nemamo koga, već zato što je on zaista bio veliki i jako značajan za našu populaciju u obrazovanju. On je izuztan naučnik“, kaže Kostićeva.
I ove godine je Narodna biblioteka u Gračanici želela da iznenadi i obraduje svoje najmlađe korisnike i to je učinila deveti put povodom pravoslavne Nove godine. U saradnji sa humanitarnom organizacijom adventističke crkve ADRA, koja ima svoja predstavništva na čitavom Balkanu, tridesetak ovdašnjih mališana obradovano je poklon paketićima.
Milan Blagojević koji je na Kosovu zadužen za rad ove neprofitne organizacije i on se pobrinuo da i ovaj put pravoslavnu Novu godinu ne izostanu pokloni koje tradicionano pripremaju, pakuju i šalju deca iz Nemačke.
Slatkiši, plišane igračke, društvene igra, rukavice i šalovi, sveske i pribor za školu, sve se to našlo među poklonima koje su deca iz Nemačke upakovala za svoje vršnjake.
Pavle Stojanović se kao i sva deca najviše obradovao igračkama. Poklone su dobili i posvećeni čitaoci: Olga Stavrić iz Lapljeg Sela koja je učenica šestog razreda i Stefan Arsić iz Preoca, učenik drugog razreda.
Olga Stavrić - učenica„Za mene svaki dolazak u biblioteku znači glava puna znanja jer se sva znanja ovog sveta kriju u bibliotekama...Hoću podeliću sa bratom i sestrom. Meni se ovi paketići mnogo sviđaju zato što u njima ima za svakog ponešto“, kroz osmeh govori Olga Stavrić. Pavle Stojanović - Učenik „Ja imam pet godina i prezivam se Stojanović i moj brat i setra su Isidora i Petar... DA! Jedan traktor, policijski auto, hitna pomoć auto, i dva krekera a u sredini je krem“ ushićeno govori mali Pavle.
Stefan Arsić - predškolacDa dobio sam mnogo lepih stvari i bio je vrlo dobar, a najviše mi se dopala sveska koju sam dobio“, otkriva nam Stefan Arsić.
Direktorka biblioteke je dodala da su pokloni najbolji način da se deci ulepša praznik i podseti koliko je lep sam čin darivanja. Biblioteke su čuvari svih vremena i zato su one od velikog značaja za svako ozbiljno društvo.
Brankica Kostić „U ovih 450 kvadrata trenutno ima 23 000 naslova i oko 25 000 knjiga. Veliki je značaj očuvanja srpske duhovnosti, pismenosti, tradicije, istorije, kulture i naravno u onom smislu da su biblioteke čuvari svih vremena. To je u stvari zadatak nas bibliotekara tako da će i ono što se dešavalo i u bliskoj prošlosti ostati zapisano kroz mnoge zapise koji su prošli ovde u biblioteci, a naravno ostavljamo jake temelje budućim pokolenjima“, zaključila je Kostićeva.