Neophodna bolja saradnja institucija u zaštiti žrtava nasilja
Pročitajte: 5 мин.
2 year ago
Линк је копиран
U Severnoj Mitrovici je održana radionica na temu Mehanizmi zaštite i sveobuhvatnog i koordinisanog pristupa zaštite žrtava rodno zasnovanog i porodičnog nasilja. Interaktivni aktivni pristup i učešće predstavnika institucija, advokata,nevladinog sektora i žrtva.
Tokom večeri prikazan je i film " Iza osmeha", autorke Sonje Ristić u kome žrtve nasilja iz našeg okruženja govore o svom slučaju i upravo o tome na kakav odgovor nailaze od institucija sistema.
"Tri puta sam pokušavala da raščistimo to, odlazila kod roditelja, modra i sa polomljenim prstom i krvava, ali nakon toga eto zbog tih nekih stereotipa i tog nekog večitog da kažem moralisanja vratila sam se, jer uvek krecemo od sebe da nismo možda mi negde pogrešili što smatram da je velika greška. I da smo pogrešile postoje drugi načini za rešavanje svakog problema, postoji razvod, ako žena nije bila dobra majka postoje Centri za socijalni rad da se sve dokaže, da se vidi i da se lepo raščisti sa svima, a ne sa nekim fizički nasiljem", govorila je u filmu "Iza osmeha" žena žrtva koja je trpela nasilje.
Ružica Simić, direktorka NVO "Žensko pravo", rekla je da koordinacioni mehanizam na lokalnom nivou, pa i na nacionalnom ne radi u punoj snazi. Po njenim recima, institucije nedovoljno sarađuju međusobno, a posebno nedovoljno sarađuju sa nevladinim ženskim organizacijama koje su dubinski povezane slučajem nasilja, sa žrtvama nasilja i koje bi mogle da daju veći doprinos u zaštiti žrtava, moglo se čuti na sastanku kroz razgovor žena koje su razmenjivale svoja iskustva.
Simić: Cilj NVO Žensko pravo je da Koordinacioni mehanizam zaživi.
"Mi smo i danas imali primer da vidimo da žrtve nasilja opet prolaze pojedinačno kroz institucije i na žalost da još uvek ne nailaze na dovoljno ljno dobar pristup do profesionalaca u institucijama, ali opet na drugoj strani smo čuli takođe da se manja i kaznena politika da se menja i pristup prema počiniocima nasilja i na neki način stvari moraju da se menjaju i kod institucija, tako da žrtve postepeno povećavaju svoju sigurnost, a naravno ima još mnogo toga", kazala je za KosovaPress Simić.
Žrtva nasilja tokom interakciji sa ženama koje su prisustvovale radionici iznela i problem sa kojim se suočavala ne znajući kome da se obrati za savet.
"Da nije bilo nevladinih organizacija kao i Burhana kao zaštitnika žrtve ne bih znala kome da se obratim prvo u tom pravosudnom sistemu ne znam kome da se obratim kao advokatu ni da li imamo neke po kosovskom neke starije advokate koji mozda ja znam dvojicu, trojicu, zastupali su mog bivšeg supruga i nisam vise znala koga da pitam za bilo kakav pravni savet u tom sistemu. Pojedini advokati nisu imali kosovske diplome, licence niti su mogli mene da zastupaju na sudu što nakon toga ja izlazim nezaštićena, dok je on imao pravnu podršku. Burhan mi je to omogućio na sudu nisam izašla sama niti sam se osećala usamljenom imala sam podršku a to zaista, zaista dosta znači", iznela je tokom radionice jedna od žrtvi nasilja.
Samo u Mitrovačkom regionu u januaru mesecu prijavljeno je 57 žrtava nasilja koje su se dogodile u 7 opstina, podaci su zaštitnika žrtava nasilja Burhana Madžunia. On je govorio i koje su to poteškoće oko pokretanja postupka u zaštiti žrtava.
Miljković: Očekujem u narednom periodu bolju institucionalnim zaštitu.
"Smatram i mislim da će se u narednom periodu ta institucionalna zaštita poboljšati, pospešiti, ali pre svega apelujem na sve nevladine sektore i institucije da organizuju što više ovakvih sastanaka, da što više ukazuju na probleme, na greške i lokalnim vlastima i lokalnim institucijama ali i centralnoj vlasti", izjavio je za KosovaPress advokat Predrag Miljković.
Na pitanje novinara KosovaPress kome se žrtva nasilja treba prvo obratiti, advokat Predrag Miljković je još jednom istakao da je njegov odgovor uvek isti, policiji.
"Moj odgovor će uvek biti isti policiji, uvek policiji, prvo policiji. Morate se obratiti policiji ne smete odustajati, morate dati izjavu morate zahtevati koliko je to u vašoj moći, naravno žrtva ne može uvek birati, ali koliko je to u vašoj moći trebate se boriti jer policija je ta koja će obavestiti Kancelariju za zaštitu zrtava, obavestiće i Centar za socijalni rad i državno tužilaštvo pre svega kako bi se taj postupak protiv nasilnika sproveo", kazao je advokat Miljković.
Ovo je poslednja radionica na ovom projekatu koji je sprovela NVO "Žensko pravo" uz podršku Mreže žena Kosova , finansijsiran od Austrian Development Cooperation i Sweden Sverige.