​Ministarstvo obrazovanja: Ove godine izgradiće se 18 kosina u školama
Vesti
Pročitajte: 2 мин.
8 month ago
Линк је копиран

Broj učenika sa smetnjama u razvoju koji pohađaju redovne škole je 3903. U međuvremenu, još 313 dece ide u resursne centre ili specijalne škole. Ovo su podaci kojima raspolaže Ministarstvo prosvete, na osnovu izveštaja „Statistika obrazovanja na Kosovu 2022-2023. Ovo ministarstvo obećava da je preduzelo neke akcije za uključivanje ove dece u obrazovanje.

Ne postoje tačni podaci o osobama sa invaliditetom na Kosovu, niti koliko je među njima dece. Država nema takve podatke čak ni za decu koja su van školskih klupa.

„Na osnovu izveštaja „Statistika obrazovanja na Kosovu 2022-2023“, broj učenika sa posebnim potrebama koji pohađaju nastavu u resursnim centrima/specijalnim školama je 313, dok je broj učenika sa posebnim potrebama koji pohađaju nastavu u redovnim školama 3.903 “, stoji u odgovoru Ministarstva prosvete.

Uprkos poteškoćama i izazovima za obrazovanje, MONTI obećava da su preduzeli mere za poboljšanje ove situacije.

„Ministarstvo prosvete, nauke, tehnologije i inovacija je preduzelo više akcija za inkluziju dece sa posebnim potrebama, kao što su: Opštinama je dodelilo budžet za zapošljavanje 500 asistenata za decu sa posebnim potrebama. Sertifikovano je 409 asistenata sa Pirson programom“, ističe se u ovom odgovoru.

U istom odgovoru se kaže da će ove godine biti izgrađeno 18 kosina.

„Škole smo opremili didaktičkim sredstvima i drugim potrebnim sredstvima. Osnovali smo resursne prostorije za stručnu podršku učenicima i nastavnicima. Prošle godine izgrađeno je 15 kosina u školama, dok će ove godine biti izgrađeno još 18“, odgovaraju iz Ministarstva obrazovanja.

Svetska zdravstvena organizacija kaže da zemlje u razvoju, poput Kosova, imaju 7 do 10 odsto invalida od ukupne populacije.

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress