Privredna i industrijska komora takođe traži od Vlade i Skupštine da uvaže ove zahteve i da hitno izvrše ili u dva dela za radnike privatnog sektora iznos od 200 evra, onako kako se daje radnicima u javnom sektoru, jer ovi radnici zajedno sa privredom su najzaslužniji i oslonac budžeta i razvoja zemlje
Predsednik Privredne i industrijske komore Kosova Skender Krasnići je na konferenciji za novinare rekao da prema odluci Vlade u septembru, radnici u javnom sektoru 4 meseca zaredom primaće po 50 evra više ili 200 evra, uprkos tome što imaju veće plate od privatnog sektora.
Krasnići je dodao da radnici javnih preduzeća primaju naknade iz državnog budžeta bez ikakvih uslova, iako su njihove plate skoro 80 odsto veće od plata u privatnom sektoru.„Privredno-industrijska komora Kosova traži od premijera Kosova i Vlade Kosova da imaju u vidu tešku finansijsku situaciju preduzeća i da se ne uslovljavaju radnici privatnog sektora, onako kako nisu su uslovljeni radnici javnog sektora i javna preduzeća. Odlukom Vlade od septembra, radnici u javnom sektoru četiri meseca uzastopno primiće po 50 evra više ili 200 evra, uprkos tome što imaju veće plate nego u privatnom sektoru, a radnici javnih preduzeća dobijaju dodatke iz državnog budžeta bez ikakvih uslovljavanja iako njihove plate su skoro 80 odsto veće od onih u privatnom sektoru“, rekao je on.
Krasnići je rekao da se realizacija ove mere, na osnovu analiza koje PIKK radi, rezultuje da je veoma teško za veliki deo biznisa. To je zato što poslodavci u privatnom sektoru, kojih je većina, kao rezultat nedovoljne podrške države, koja je najmanja u regionu i Evropi, veoma teško zadržavaju radnike na poslu, da ne pričamo o povećanju plata.
To je zato jer se preduzeća susreću sa brojnim problemima u prikupljanju sredstava i obezbeđivanju finansijske stabilnosti, kako ne bi došlo do bankrota.On je rekao da preduzeće kontinuirano povećava plate na osnovu mogućnosti koje ima, a što je vezano za sektore, potražnju na tržištu, njihove kapacitete i fiskalnu politiku koju nudi država.
„Nažalost, reakcija Vlade je veoma nespretna i veoma spora i nije u skladu sa potrebama i zahtevima privrede u ovom trenutku. Naravno da čekamo, u stalnim smo konsultacijama sa privrednicima i na osnovu ove situacije ćemo sagledati i druge akcije koje se odnose na ne reagovanje vlade. Nadamo se da će premijer naći vremena da se bavi glavnim stubom zemlje, a to je razvoj. A glavni stub razvoja su preduzeća. Kada preduzeća imaju izazove, imaju probleme, država, radnici i svi imamo probleme. Nerazvijanje zemlje i ne povećanje zaposlenosti u odnosu na potrebe koje jesu. Od 1,2 miliona radno sposobnih građana ima oko 400.000 zaposlenih, dok zemlje u regionu poput Severne Makedonije imaju preko 800.000 zaposlenih sa istom populacijom, to se dešava kao rezultat njihovih najboljih politika koje imaju, rekao je on.
Krasnići, međutim, naglašava da su i sa početkom pandemije počinjene iste povrede prava radnika.„Ista kršenja prava radnika počinjena su i početkom pandemije 2020. godine, gde su radnici privatnog sektora koji su zbog obustave rada od Vlade ostali bez posla , za mesec mart dobili 170 evra, krajem aprila, dok su ih za april dobili u septembru i pored toga što su im plate bile 400, 500 ili 1000 evra, dok su radnici u javnom sektoru, iako preko 80 odsto njih nije radilo tokom 2020. i 2021. godine, dobili su pune plate iz budžeta Kosova. Smatramo da se radi o ozbiljnom ustavnom kršenju prava građana i radnika i tim pitanjima treba da se pozabave nadležne institucije“, rekao je on.
Dok je i Hamdi Malušaj iz Privredne i industrijske komore izrazio zabrinutost da pogrešnom politikom aktuelne vlasti, pored raseljavanja ljudi, iz zemlje beže i velike ozbiljne firme.
„Osim pojedinaca su počele da se sele i kompanije. Oni su osnovali firme u Nemačkoj, a postoje velike kosovske firme u Švajcarskoj i Nemačkoj zbog pogrešnih politika. Ova vlada danas nema pristup da razvija zemlju kroz privatni sektor“, naglasio je on.Privredna i industrijska komora Kosova (PIKK) je delimično pozdravila odluku koju je Vlada Kosova donela tokom septembra da podrži radnike u javnom i privatnom sektoru.
Međutim, PIKK se još jednom protivi odluci Vlade Kosova da podršku radnika u privatnom sektoru uslovi povećanjem plata od strane preduzeća, što je uslov koji radnicima u javnom sektoru nije nametnut.
PIKK takođe traži da se uzmu u obzir i kontinuirani zahtevi koje upućuje nadležnim institucijama da se što lakše prevaziđe kriza i poveća ekonomski razvoj zemlje. Istovremeno, poziva ih na direktan dijalog sa ciljem da se razgovara o stanju poslovanja na terenu, jer Privredna komora svakodnevno posećuje i kontaktira privredne subjekte.