​Dedaj: Kosovo ima za cilj da izvozi robu u vrednosti do milijardu evra do kraja 2022. godine
Pročitajte: 5 мин.
2 year ago
Линк је копиран

Kosovo sve više postaje privlačno za privlačenje stranih investitora i povećanje izvoza na tržišta drugih evropskih zemalja.

Ovo je istakao Zef Dedaj, generalni direktor Agencije za investicije i podršku preduzećima na Kosovu (KIESA) tokom drugog panela regionalne konferencije, sa temom: „Šta Kosovo i zemlje regiona nude investitorima?“ .

Prema rečima Dedaja, u periodu januar-jun ove godine strane investicije su za 39 odsto veće nego u istom periodu prošle godine.

Dedaj je, na regionalnoj konferenciji koju je danas u Prištini organizovala Komora Privrede i industrije Kosova, rekao da se do kraja godine očekuje da vrednost izvoza dostigne milijardu evra.

„Za prvih šest meseci pokazalo se da imamo 312 miliona evra investicija ili povećanje od 39 odsto za prvih šest meseci u odnosu na isti period prošle godine. Kosovo je prošle godine imalo povećanje investicija od 22 odsto, ili manje od 500 miliona. Ako se osvrnemo na statistiku, postoji trend povećanja investicija tako da ćemo do kraja godine imati značajan porast investicija. Isto tako, prošle godine smo imali 714 miliona evra vrednosti izvoza, dok za prvu polovinu ove godine imamo 526 miliona evra. I ovde postoji tendencija da se do kraja godine približimo vrednosti od milijardu“, naglasio je on.

Na ovoj regionalnoj konferenciji kojoj su prisustvovali predstavnici institucija sa Kosova, Crne Gore, Severne Makedonije, domaćih i međunarodnih partnera i organizacija, kao i predstavnici biznisa iz tri zemlje, Dedaj je rekao da Kosovo ima najniže poreze u odnosu na zemlje regiona.

Na ovom panelu Dragana Šofranac, projekt menadžer u Privrednoj komori Crne Gore, rekla je da njihova zemlja ima povoljne poreze za strane investicije.

Šofranac: Imamo najmanje takse za korporacije

„Mi smo mala privreda i potencijalna finansijska sredstva nisu dovoljna da samo sa naše strane finansiramo investicije... Ali imamo najniži porez za korporacije od 12 odsto, imamo i druge olakšavajuće pokazatelje za strane investitore u proces proizvodnje“, rekla je ona.

Prema njenim riječima, u Crnoj Gori postoji povoljna klima za ulaganja u sektor turizma.

Edin Fakić, rukovodilac sektora za brigu o kupcima i investitorima u Severnoj Makedoniji, rekao je da u njegovoj zemlji postoji porast stranih investicija zbog dobrog imidža i brojnih olakšica.

Za to je rekao da Kosovo i Albanija pokušavaju da uzmu za primer povoljnu klimu za investicije iz Severne Makedonije.

Fakić: Kosovo i Albanija pokušavaju da slede primer Severne Makedonije

„Očigledno dolaze investitori sa Kosova, iz Crne Gore, za koje smatramo da su iz regiona. Deo Evropskih zemalja su atraktivna za ulaganja u našoj zemlji zbog besplatnih troškova i niskih poreza, a stvorili smo uslove za dolazak stranih investitora. Albanija i Kosovo pokušavaju da uzmu premer Severne Makedonije kao konkurenta. Tako da tražimo saradnju sa Kosovom, Albanijom i Crnom Gorom“, rekao je Fakić.

U međuvremenu, na trećem panelu sa temom „Komore i izazovi poslovne podrške“ u okviru regionalne konferencije, Nebi Hodža, predsednik Privredne komore Severozapadne Makedonije, rekao je da je regionalna saradnja važna, iako i dalje ima kašnjenja u izgradnji putne infrastrukture od strane Skoplja prema granici sa Kosovom.

Uprkos tome, postoji brz porast trgovinske razmene između Kosova i Severne Makedonije.

Hodža: Postoji porast trgovinske razmene, put od Skoplja do Kosova je izazov

„Ova saradnja je godinama bila još veća, ali poslednjih godina vidimo promenu u komercijalnoj razmeni između Makedonije i Kosova, a poslednja statistika za 6. mesec ove godine pokazuje nagli porast izvoza Kosova u Makedoniju. Izvoz robe iz Makedonije na Kosovo je oko 200 miliona evra, a uvoz oko 80 miliona... Problemi koji se javljaju u regionalnoj saradnji, na kojima smo mi kao komora uvek apelovali, su pored pitanja pristupa naše vlade, postoji i problem infrastrukture koja povezuje naše zemlje. Kosovo je uradilo veliki posao što se tiče putne infrastrukture, koja ima moderan autoput, dok je sa druge strane Makedonija zastala za veoma mali iznos i još uvek nije u stanju da to uradi“, rekao je Hodža.

Fokusirao se i na obrazovanje novih stručnih kadrova, kojih u regionu nema dovoljno.

Na ovoj konferenciji, Skender Krasnići, predsednik Komore privrede i industrije Kosova, rekao je da zemlje regiona treba da budu ujedinjenije kako bi imale ekonomski razvoj i povećanje zaposlenosti u regionu.

Krasnići: Zahvaljujući saradnji, rešili smo mnoge poslovne probleme

„Zahvaljujući ovoj saradnji, zajedno sa drugim zemljama u regionu, rešili smo mnoge poslovne probleme, kako je naveo g. Hodža, poslednji slučaj gde smo mi kao Kosovo uspeli, zahvaljujući podršci Komore Makedonije, da budemo deo Svetskog ekonomskog foruma, ali i kada je to bilo potrebno Komori Makedonije, pritekli smo joj u pomoć, povodom blokiranje kamiona od strane Makedonije, gde su se preduzeća žalila na taksu od 1000 evra po kamionu, a mi smo ovaj problem rešili u roku od dva dana. Verujemo da ćemo i sa Crnom Gorom, pošto je to prvi susret, imati bolju saradnju kroz rešavanje problema, kako bismo bili konkurentniji i objedinjeni za povećanje proizvodnje, zaposlenosti i povećanje našeg blagostanja i pristup evropskom i moćnijem tržištu“, rekao je Krasnići.

Što se tiče komora, Krasnići je rekao da treba stvoriti pravnu infrastrukturu za rad privrednih komora.

U međuvremenu, Mladen Perazić, direktor Sektora za obrazovanje u Privrednoj komori Crne Gore, istakao je da zemlje regiona treba više da ulažu u obrazovanje i stručno usavršavanje, kako mladi ne bi bežali u zapadne zemlje.

U međuvremenu, lokalni proizvođači koji učestvuju na ovoj konferenciji, posebno proizvođači i prerađivači mleka, zatražili su od vlasti Severne Makedonije da uklone carinske barijere i da stvore olakšice za promet ove robe.

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress