Zyrtari amerikan: Rusia do të kërcënojë se do të vrasë ukrainasit që nuk dorëzohen

Zyrtari amerikan: Rusia do të kërcënojë se do të vrasë ukrainasit që nuk dorëzohen

Administrata Biden beson se Rusia do të kërcënojë se do të vrasë familjet e ushtarëve ukrainas nëse ata nuk dorëzohen, tha një zyrtar amerikan të premten në mes të pushtimit të vazhdueshëm rus të Ukrainës.

“Informacionet tona tregojnë gjithashtu se Rusia planifikon të kërcënojë me vrasjen e anëtarëve të familjeve të ushtarëve ukrainas nëse ata nuk dorëzohen”, tha zyrtari, i cili gjithashtu përgëzoi “trimërinë e jashtëzakonshme” që ukrainasit treguan në ditën e parë të luftimeve.

Departamenti i Shtetit nuk u përgjigj menjëherë kur u pyet se pse SHBA besojnë se kjo është ajo që do të bëjnë rusët.


Sekretari i Shtetit Antony Blinken kohët e fundit ka paralajmëruar për mundësinë e abuzimeve të të drejtave të njeriut kundër popullit ukrainas të kryera nga Rusia.

“Të gjitha provat sugjerojnë se Rusia synon të rrethojë dhe kërcënojë Kievin, dhe ne besojmë se Moska ka zhvilluar plane për të shkaktuar abuzime ndaj të të drejtave të njeriut, dhe potencialisht më keq, mbi popullin ukrainas”, tha ai të enjten.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës i bëri jehonë shqetësimeve të SHBA-së për mundësinë e abuzimeve të ardhshme të të drejtave të njeriut të premten.

Lexo edhe

Video