Zvicra sekuestron pronat e bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Ukrainës

Zvicra sekuestron pronat e bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Ukrainës

Qeveria zvicerane njoftoi sot se planifikon të konfiskojë pronën me vlerë më shumë se 100 milionë franga zvicerane nga një bashkëpunëtor i ish-presidentit ukrainas Viktor Yanukovich, i cili u shkarkua në vitin 2014.


Procedura i referohet pronës së Yuri Ivanyushchenko dhe familjes së tij, e cila ishte ngrirë pas revolucionit ukrainas në vitin 2014, thuhet në njoftim.

Shtohet se kjo lëvizje nuk lidhet me sanksionet që Zvicra vendosi ndaj rusëve këtë vit.

Lexo edhe

Video