Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Zvicra feston ditën e saj kombëtare

Zvicra feston ditën e saj kombëtare

Zviceranët sot festojnë ditën kombëtare të tyre. 1 Gushti përkujton krijimin e Konfederatës Zvicerane që ne njohim sot.

Në vitin 1291, tri kantone malore u bashkuan dhe firmosën Kartën Federale, e cila ishte baza e Konfederatës së sotme zvicerane me 26 kantone.

Një grup burrash liridashës u betua për besnikëri në livadhin e Rutli në bregun e liqenit të Lucernit, në kantonin e Urit.


Megjithatë, kjo kartë u zbulua në vitin 1758 dhe Qeveria zvicerane e konsideroi zyrtarisht atë si dokument mbi të cilin ngrihej shteti i tyre nga fundi i viteve 1800.

Për herë të parë, 1 Gushti u festua në vitin 1891, ndërsa nga 1899 u bë festë vjetore.

Në vitin 1993, zviceranët votuan në masë që 1 Gushti të jetë festë kombëtare dhe kështu nga viti 1994 ajo u bë edhe ditë pushimi.

1 Gushti festohet brenda dhe jashtë Zvicrës me fenerë letre, zjarre dhe fishekzjarrë.

Lexo edhe

Video

error: