Zjarret e egra vërshojnë në jug të Italisë

Zjarret e egra vërshojnë në jug të Italisë

Zjarret përfshinë Italinë jugore të mërkurën, duke djegur mijëra hektarë tokë dhe duke lënë të vdekur një burrë në shtëpinë e tij, pasi temperaturat arritën rekordet mbi 40 gradë Celsius dhe erërat e nxehta nxitën flakët.

Zjarret e shumta shpërthyen në Kalabri, ku një 76-vjeçar vdiq pasi shtëpia e tij u shemb për shkak të flakëve, raportoi agjencia e lajmeve ANSA.

“Edhe një viktimë tjetër e zjarreve. Ne po humbasim historinë tonë, identiteti ynë po kthehet në hi, shpirti ynë po digjet,” shkroi kryebashkiaku i Reggio Calabria, Giuseppe Falcomata, në Facebook.

Ai u bëri thirrje njerëzve që të qëndrojnë larg zonave të prekura.

Zjarret po përfshijnë gjithashtu Sicilinë, duke shkatërruar pemë dhe duke kërcënuar pronën në pjesët jugore dhe qendrore të ishullit, raportuan mediat lokale.


Në qytetin Floridia, në Sicilinë jugore, temperatura arriti në 48.8 gradë Celsius në orët e pasdites, temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në Evropë, raportoi gazeta Corriere della Sera, duke cituar sistemin rajonal të informacionit meteorologjik.

Zjarrfikësit thanë në Twitter se kishin kryer më shumë se 3.000 operacione në Sicili dhe Kalabri në 12 orët e fundit, duke punësuar shtatë aeroplanë në përpjekje për të shuar flakët nga lart.

“Ne duhet t’i përgjigjemi menjëherë kësaj emergjence, duke ofruar ndihmë ekonomike për ata që kanë humbur gjithçka,” tha ministri i Bujqësisë Stefano Patuanelli.

Të ushqyer nga moti i nxehtë, zjarret kanë shpërthyer në të gjithë Evropën jugore javët e fundit, me dëme të mëdha në peizazhin në ishullin italian të Sardenjës.

Në Greqi, shumë fshatra në gadishullin e Peloponezit u evakuuan të mërkurën pasi zjarrfikësit e rraskapitur luftuan me zjarret për një ditë të nëntë rresht.

Në skajin tjetër të Mesdheut, zjarret u përfshinë gjithashtu në zonat pyjore të Algjerisë veriore të mërkurën, duke lënë të vdekur të paktën 65 persona, njoftoi televizioni shtetëror.

Lexo edhe

Video

error: