Zjarret detyrojnë evakuimin e pesë komuniteteve

Zjarret detyrojnë evakuimin e pesë komuniteteve

​Situata me zjarret në Vilia është e vështirë pasi pesë komunitete të tjera, ato të Theas, Panoramas, Palaiohorit, Paliokoundouras dhe Aghia Sotiras, u evakuuan, përfshirë edhe azilin e pleqve ”Panaghia Faneromeni”.

Flakët e zjarreve janë përhapur në një front të madh dhe iu janë afruar zonave të banuara.

Që në orët e para të mëngjesit, mjetet ajrore filluan punën, veçanërisht në Vilia, ku u përfshinë gjashtë helikopterë dhe pesë avionë, përfshirë atë rus ”Beriev-200”, raporton ATSh.


Përsa i përket forcave tokësore, 330 zjarrfikës po veprojnë në zonë, përfshirë 115 automjete si dhe forcat e siguruara nga Mekanizmi Evropian dhe Politika e Mbrojtjes Speciale.

Polonia po merr pjesë me 143 zjarrfikës me 46 automjete.

Qendra Operative Operative OLYMPUS është siguruar për të ndihmuar në koordinimin e forcave.

Lexo edhe

Video