Zhytësit australianë lëndohen nga impulset e sonarit të marinës kineze

Zhytësit australianë lëndohen nga impulset e sonarit të marinës kineze

Disa zhytës australianë pësuan lëndime pasi marina kineze përdori hidrolokator ndërsa ata ishin në ujë duke pastruar rrjetat e peshkimit.

Ministri i Mbrojtjes i Australisë, Richard Marles, tha se qeveria e vendit të tij i kishte shprehur shqetësimet e tij Pekinit për përdorimin “të pasigurt dhe joprofesional” të teknologjisë.

Kjo vjen pas ankesave të ngjashme nga SHBA, Kanadaja dhe Australia mbi veprimet e supozuara të ndërmarra nga forcat kineze në Paqësorin perëndimor.

Marles tha se anija HMAS Toowoomba ndaloi ndërsa ishte në ujërat ndërkombëtare të martën në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë pasi rrjetat e peshkimit u kapën në helikat e saj.

“Ndërsa operacionet e zhytjes ishin duke u zhvilluar, një anije shkatërruese PLA-N (DDG-139) që vepronte në afërsi të HMAS Toowoomba. Toowoomba e këshilloi përsëri anijen PLA-N se po kryheshin operacione zhytjeje dhe kërkoi që anija të qëndronte e pastër. Me gjithë pranimin e komunikimeve të Toowoomba, anija kineze u afrua në një distancë më të afërt. Menjëherë pas kësaj, ajo u zbulua duke përdorur sonarin e saj të montuar, në një mënyrë që përbënte rrezik për sigurinë e zhytësve australianë të cilët u detyruan të dilnin nga uji”, tha Marles.


Australianja Kaylee McKeown bën histori të notit pasi thyen rekordin botëror – KosovaPress

Zhytësit pësuan lëndime të lehta, me gjasë për shkak të impulseve të sonarit nga anija kineze.

Sonari përdor valët e zërit për të marrë një imazh të asaj që po ndodh në ujë. Kur përdoret në nivele të larta, mund të shkaktojë marramendje dhe në disa raste dëmtim të organeve.

Politikani opozitar James Paterson tha se incidenti ndodhi pasi kryeministri vizitoi Kinën për të ndërtuar lidhje më të ngushta.

“Nga njëra anë, Kina thotë se dëshiron një marrëdhënie më të mirë me Australinë dhe nga ana tjetër duhen manovra të rrezikshme që vënë në rrezik sigurinë e personelit australian,” u tha ai gazetarëve.

Kina nuk iu përgjigj menjëherë akuzave./Sky News

Lexo edhe

Video