Zgjidhet lojtari më i mirë i ndeshjes Angli – Danimarkë

Zgjidhet lojtari më i mirë i ndeshjes Angli – Danimarkë

Fitorja me rezultat 2-1 pas vazhdimeve e Anglisë kundër Danimarkës ia ka mundësuar skuadrës së Gareth Southgate që të luajë të dielën me 11 korrik në finalen e madhe të Kampionatit Evropian Euro 2020 kundër Italisë.

Danimarka u tregua kundërshtar aspak i lehtë për “Tre luanët” duke dëshmuar kështu që nuk ishin vetëm rastësisht në gjysmëfinale të këtij turneu të madh evropian, përcjellë KosovaPress.


Fituesi u përcaktua vetëm pas 104 minutave lojë kur Harry Kane pasi e humbu penalltinë, përfitoi nga topi i kthyer dhe realizoi për 2-1.

Sulmuesi i Tottenhamit në fund u shpall edhe si lojtari më i mirë i kësaj ndeshje.

Finalja ndërmjet Italisë dhe Anglisë zhvillohet të dielën në Wembley.

Lexo edhe

Video