Zgjedhjet e sotme në SHBA nuk janë të qarta për shumëkënd, ky është informacioni kyç

Zgjedhjet e sotme në SHBA nuk janë të qarta për shumëkënd, ky është informacioni kyç

Amerikanët sot shkojnë në zgjedhjet e Kongresit për mbledhjen e plotë të Dhomës së Përfaqësuesve dhe pak më shumë se një të tretën e mbledhjes së Senatit. Sipas shumicës së parashikimeve, republikanët do të fitojnë.

Zgjedhjet e quajtura afatmesme, sepse zhvillohen në gjysmë të mandatit presidencial, ato janë tradicionalisht një lloj referendumi për presidentin aktual dhe pothuajse gjithmonë partia në pushtet në Shtëpinë e Bardhë humbet pushtetin në Kongres në zgjedhjet e pjesshme.

Në mbledhjen aktuale të Dhomës së Përfaqësuesve, demokratët kanë një shumicë të vogël (222 me 213) dhe është pothuajse e sigurt që tani do ta humbasin atë.

Republikanët, duke gjykuar nga sondazhet, janë në krye dhe besohet se do të marrin në dorë Dhomën e Përfaqësuesve. Senati do të vendoset nga disa gara të ngushta. Për dy vjetët e ardhshëm, Amerika mund të qeveriset nga një qeveri e ndarë.

Çfarë ndodh në zgjedhje?

Të 435 vendet kontestohen në Dhomën e Përfaqësuesve, ku përfaqësuesit shërbejnë për një mandat dyvjeçar. Demokratët kontrollojnë Dhomën e Përfaqësuesve, por republikanëve u duhen vetëm pesë vende për të fituar shumicën.

Aty konkurrohet për gjithsej 35 vende në Senatin prej 100 vendesh. Në të, kandidatët kanë një mandat 6-vjeçar dhe është i ndarë përgjysmë mes demokratëve dhe republikanëve. Megjithatë, demokratët janë aktualisht në kontroll pasi kanë një votë shtesë për shkak të zëvendës presidentes demokratike Kamala Harris. Kështu, republikanëve u duhet vetëm një votë për të marrë drejtimin e Senatit.

Përveç garave për shumicën në Senat dhe Dhomën e Përfaqësuesve, po luftojnë edhe shumë politikanë të tjerë në pozita hierarkike më të ulëta. Garat e Sekretarit të Shtetit në nivel shtetëror kanë marrë një rëndësi të shtuar këtë vit që kur kontrollojnë zgjedhjet mbarëkombëtare, duke përfshirë zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Çfarë është në rrezik?

Në çdo zgjedhje, kandidatët u thonë votuesve se këto janë zgjedhjet më kritike në jetën e tyre. Këtë herë mund të kenë të drejtë, shkruan CNN.

Një numër republikanësh mund të përdorin metodat e Trump dhe të flasin për mënyrën se si u grabitën zgjedhjet e vitit 2020. Ish-presidenti Donald Trump ka të ngjarë të përdorë ndikimin e një Dhomë të Përfaqësuesve të mundshëm republikan për qëllimin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024.

Një fitore e papritur e demokratëve do t’i lejonte Biden të ndiqte politika sociale, shëndetësore dhe klimatike dhe të ndryshonte dinamikën e pushtetit në Gjykatën e Lartë.

Cilat çështje do të vendosin për zgjedhjet?

Kostoja e jetesës në SHBA është më e larta që ka qenë në 40 vjet, duke shkaktuar pakënaqësi të votuesve. Çmimet e larta të gazit nuk kanë ndihmuar as, dhe ndjenja e normalitetit pas pandemisë që premtoi Biden mbetet e pakapshme.

Presidenti ka luftuar për t’i përshtatur sfidat ekonomike në një mesazh të fortë politikash ose për të rrënjosur ndonjë besim te votuesit se çmimet së shpejti do të bien. Disa demokratë tani po pyesin nëse kandidatët e tyre kanë injoruar shqetësimet e vërteta të votuesve duke shpenzuar kaq shumë kohë duke argumentuar se republikanët do të shkatërrojnë demokracinë amerikane.

Demokratët kishin shpresuar se përmbysja e të drejtave të abortit nga Gjykata e Lartë konservatore do të shkaktonte një reagim kundër republikanëve. Kjo mund të ndodhë në disa zona, por ekonomia është ende shqetësimi kryesor i votuesve.

Strategjia republikane ishte të fajësonte Biden për gjithçka, nga inflacioni te pandemia e deri te lufta në Ukrainë. Ata thonë gjithashtu se pikëpamjet demokratike për arsimin, krimin dhe emigracionin janë ekstreme dhe të majta.

Çfarë duhet kushtuar vëmendje?

Nëse republikanët fillojnë të fitojnë në periferi dhe rrethe ku Biden ishte shumë më popullor se Trump në vitin 2020, shanset janë që ata të fitojnë.


Duke pasur parasysh situatën e ngushtë në Dhomën e Përfaqësuesve, republikanët mund të fitojnë lehtësisht shumicën.

Disa nga betejat më të rëndësishme janë ato në Kolorado, Virxhinia, Arizona, Pensilvani, Nevada dhe Xhorxhia. Situata është gjithashtu e tensionuar në New Hampshire – nëse senatori demokrate Maggie Hassan humbet ofertën e saj për rizgjedhje në New Hampshire, është një shenjë e sigurt se republikanët do të fitojnë.

Pensilvania përfaqëson shansin më të mirë për demokratët për të fituar një vend të mbajtur nga republikanët, por kandidati demokrat John Fetterman pësoi një goditje në tru pak para se të fitonte nominimin e partisë në maj.

Edhe jashtë fushatës gjatë verës, Fetterman kishte avantazhin kundër kundërshtarit të tij republikan, por debati i fundit i të dyve ngriti pyetje të reja se si efektet afatgjata të një goditjeje në tru ndikojnë tek kandidati demokrat.

Republikanët po përpiqen të fitojnë vendet e mbajtura nga demokratët në Arizona, Nevada dhe Gjeorgji. Nëse asnjë kandidat në Gjeorgji nuk merr 50% të votave, një balotazh do të mbahet në dhjetor, që do të thotë se pasiguria se kush do të drejtojë Senatin për dy vitet e ardhshme mund të zgjasë me javë.

Çfarë do të thotë këto zgjedhje për demokracinë amerikane?

Këto janë zgjedhjet e para që nga viti 2020 që Trump humbi dhe refuzoi të pranonte humbjen. Biden mori detyrën dy javë më vonë me një mesazh të unitetit kombëtar, por vizioni i tij për bashkimin e vendit të polarizuar nuk ishte i suksesshëm. Trump ende nuk do të pranojë se ka humbur dhe po gënjen se është larguar ilegalisht nga detyra.

Miliona amerikanë i besojnë atij, kështu që mbështetësit e Trump mund të kthejnë republikanët në pushtet në Kongres.

Një nga gjërat kryesore për t’u parë është nëse republikanët që humbasin do ta pranojnë ose, si Trump, do të këmbëngulin se fituan dhe do të akuzojnë parregullsi jo-ekzistente në votim.

Çfarë do të ndodhë nëse Partia Republikane fiton pushtetin?

Republikanët planifikojnë të shkatërrojnë shpresat e Biden për rizgjedhje. Udhëheqja e partisë planifikon t’i nënshtrojë Shtëpinë e Bardhë një raundi të madh hetimesh për gjithçka, nga origjina e COVID-19 deri te tërheqja nga Afganistani.

Republikanët kanë gjithashtu djalin e Biden, Hunterin në kulmin e tyre për shkak të aktiviteteve të tij të biznesit. Në Senat, një shumicë republikane do ta bënte jashtëzakonisht të vështirë për Biden të konfirmojë emërimet në kabinet, zyrtarët kryesorë, ambasadorët e huaj dhe gjyqtarët.

Çfarë do të thotë këto zgjedhje për Biden?

Historia tregon se presidentët e sapo zgjedhur pothuajse gjithmonë përballen me një reagim negativ në zgjedhje dy vjet pas marrjes së detyrës. Nëse demokratët nuk ia dalin aq keq sa disa frikësohen, Biden do të marrë një nxitje teksa mendon nëse do të kandidojë për rizgjedhje.

Nëse republikanët fitojnë shumë, do të ketë pyetje të reja në lidhje me perspektivat e tij në 2024. Megjithatë, gjithçka nuk është e zymtë për Biden. Dy paraardhësit e tij demokratë, Bill Clinton dhe Barack Obama, pësuan rezultate të dobëta në zgjedhjet afatmesme, por mbetën në pushtet për një mandat të dytë.

Çfarë do të thotë këto zgjedhje për Trump?

Ish-presidenti i prezantoi këto zgjedhje si një test besnikërie për republikanët. Udhëheqësit republikanë do të preferonin që Trump të qëndronte jashtë zgjedhjeve, por ai nuk është dakord.

Trump ishte i rëndësishëm në humbjen e partisë së tij në Dhomën e Përfaqësuesve më 2018, dhe Senatin dhe Shtëpinë e Bardhë më 2020, dhe është e mundur që kjo të ndodhë përsëri pasi kandidatët që ai miratoi në Pensilvani, Xhorxhia dhe Ohajo kanë detyra të mëdha përpara tyre.

Nëse republikanët kalojnë mirë, Trump do të merr meritat. Nëse ata nuk i përmbushin pritjet, ata do të fajësojnë të gjithë të tjerët. Sido që të jetë, duket se ish-presidenti do të kandidojë përsëri në vitin 2024. Është e rëndësishme të theksohet se nëse republikanët fitojnë, “Trumpizmi” do të kthehet në pushtet.

Lexo edhe

Video