Zelensky kryeministrit Johnson: Ukraina ka nevojë për mbështetje

Zelensky kryeministrit Johnson: Ukraina ka nevojë për mbështetje

Mëngjesin e kësaj të premte, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka zhvilluar një bisedë me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Bors Johnson.

Presidenti ukrainas thotë ta ketë njoftuar kryeministrit britanik për siç tha ai sulmet tinëzare në Kiev nga agresori rus.

Madje Zelensky thotë edhe se Ukraina më shumë se kurrë ka nevojë për mbështetjen e partnerëve.


“Zhvillova bisedime me kryeministrin anglez, Boris Johnson. E raportova për rrjedhën e mbrojtjes së Ukrainës dhe sulmet tinëzare ndaj Kievit nga agresori. Sot, Ukraina ka nevojë për mbështetjen e partnerëve më shumë se kurrë. Ne kërkojmë kundërveprim efektiv ndaj Federatës Ruse. Sanksionet duhet të forcohen më tej”, ka shkruar Zelensky në Twitter.

Ndërkohë që kryeministri britanik mbrëmë krahasoi presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, me ish-presidentin e Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviq, i cili njihej si kasapi i Ballkanit. Kështu tha ai në fjalimin e jashtëzakonshëm që pati në parlament  lidhur me situatën në Ukrainë.

Orët e hershme të mëngjesit të së enjtes Rusia sulmoi Ukrainën.

Lexo edhe

Video