Zelanda e Re vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Zelanda e Re vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Zelanda e Re ka njoftuar sot sanksione të mëtejshme kundër Rusisë që synojnë politikanët dhe kompanitë e mbrojtjes të vendit.

Raundi i ri i sanksioneve synon 170 anëtarë të dhomës së lartë të parlamentit rus dhe gjashtë kompani në sektorin e mbrojtjes.


“Ndërsa makineria e luftës e presidentit (Vladimir) Putin vazhdon sulmet e saj të paligjshme dhe ndërsa zbulimet e mëtejshme të mizorive dalin në dritë, ne jemi të vendosur të vendosim kosto për ata që janë përfshirë,” tha Ministrja e Jashtme Nanaia Mahuta.

“Ne mbështesim popullin e Ukrainës dhe jemi të përkushtuar që të mbajmë përgjegjës presidentin Putin dhe kuadrin e tij të luftë-nxitës”, shtoi ajo.

Lexo edhe

Video