Zbulohet arsyeja pse Benzema mban fashën në dorë

Zbulohet arsyeja pse Benzema mban fashën në dorë

Aspiruesi i Topit të Artë për vitin 2022 nuk donte të ndalej dhe t’i nënshtrohej një operacioni tjetër pas frakturës së gishtit në vitin 2019.

Tifozët e futbollit mund të kenë vënë re se Karim Benzema gjithmonë mbanë një fashë në dorë gjatë ndeshjeve të tij.

Ish-yjet e Real Madridit, Jose Antonio Camacho dhe Chendo gjithashtu mbanin fasha, por ndjekja e kësaj tradite nuk është arsyeja pse sulmuesi lidh dorën sa herë që del në fushë, përcjell KosovaPress.

“GOAL” shpjegon pse Benzema mbron dorën e tij.

Gjithçka filloi kur francezi kishte një përplasjeje me mbrojtësin e Real Betis, Marc Bartra, gjatë një ndeshjeje të Ligës më 13 janar 2019.


Benzema theu gishtin e vogël të dorës së djathtë dhe u këshillua t’i nënshtrohej një operacioni për ta rregulluar atë, por me të erdhi një periudhë rikuperimi prej rreth dy muajsh.

Mungon vetëm një ndeshje, atë kundër Leganes në Kupën e Mbretit dhe Benzema u shfaq kundër Sevillas duke veshur një fashë për herë të parë.

Ai vazhdoi të shënonte gjashtë herë në katër ndeshjet e ardhshme, pasi fashoja në dorën e tij dukej se i sillte fat, e cila madje më pas ishte pjesë e festës së tij.

Benzema iu nënshtrua operacionit në verë, pas sezonit 2018-19. Megjithatë, ai do të nxitonte rehabilitimin e tij me koston e parandalimit të shërimit të plotë të gishtit.

Më pas, ai vazhdoi të luante me dëmtimin duke e lidhur fort dorën me një fashë dhe nuk ka shikuar më prapa.

Nuk është e qartë nëse Benzema do ta mbajë fashën për një kohë të pacaktuar si një sharmë fati apo nëse do ta heqë plotësisht atë pasi të shërohet plotësisht.

Lexo edhe

Video