Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

VV dorëzon ankesën në PZAP për moscertifkimin e listës

VV dorëzon ankesën në PZAP për moscertifkimin e listës

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar brenda afatit ligjor ka dorëzuar ankesë pranë Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtesa, kundër vendimit të djeshëm të KQZ-së për moscertifkimin e listës sonë për deputetë në zgjedhjet e 14 shkurtit.


VV thotë se pavarësisht rekomandimit të qartë nga Zyra për Certifkimin dhe Regjistrimin e Subjekteve Politike për të certifikuar listat e deputetëve në pako, i vetmi organ profesional që ka mandat të tillë, KQZ në krye me Valdete Dakën në mënyrë arbitrare dhe antiinstitucionale hodhi poshtë këtë rekomandim me qëllimin e vetëm që ta pamundësojë certifikimin e listës së Lëvizjes Vetëvendosje.

“Ne jemi të bindur në të drejtën tonë, sikurse jemi të bindur se lista e dorëzuar nga Lëvizja VETËVENDOSJE! me 16 janar 2021 do të certifikohet e plotë me bartësin e saj, kryetarin Albin Kurti”, thuhet në njoftimin e VV-së.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: