Vullkani shpërthen në ishullin La Palma të Spanjës

Vullkani shpërthen në ishullin La Palma të Spanjës

Një vullkan në ishullin La Palma të Oqeanit Atlantik të Spanjës shpërtheu të dielën, duke bërë që autoritetet të shpejtojnë evakuimet për rreth 1.000 njerëz.

Instituti Vullkanologjik i Ishujve Kanarie raportoi shpërthimin në Cumbre Vieja, i cili shpërtheu për herë të fundit më 1971.

La Palma, me një popullsi prej 85.000, është një nga tetë ishujt në arkipelagun e Ishujve Kanarie të Spanjës. Në pikën e tyre më të afërt me Afrikën, ata janë 100 kilometra nga Maroku.

Itahiza Dominguez, kreu i sizmologjisë i Institutit Gjeologjik Kombëtar të Spanjës, i tha stacionit televiziv lokal RTVC se megjithëse është shumë herët për të thënë se sa gjatë do të zgjaste ky, shpërthimet paraprake në Ishujt Kanarie zgjatën javë apo edhe muaj.


Zona pranë majës jugore të ishullit ku ndodhet kreshta është e populluar rrallë. Banorëve të pesë fshatrave aty pranë u ishte thënë tashmë që të jenë në gatishmëri dhe të gatshëm të largohen nga shtëpitë e tyre në rast shpërthimi.

Një tërmet me magnitudë 3.8 u regjistrua para shpërthimit pasi dridhjet nga aktiviteti sizmik u ndjenë në sipërfaqe.

Komiteti Shkencor i Planit të Parandalimit të Rrezikut të Vullkanit tha se tërmetet më të forta “ka të ngjarë të ndihen dhe mund të shkaktojnë dëme në ndërtesa”. Komiteti i ekspertëve gjithashtu vuri në dukje se një pjesë e bregdetit jugperëndimor të ishullit ishte në rrezik për rrëshqitje toke dhe rënie të shkëmbinjve.

Lexo edhe

Video