Vrasja e shtatzënës, sot mblidhet grupi i ngushtë ndërministror

Vrasja e shtatzënës, sot mblidhet grupi i ngushtë ndërministror

Një grua shtatzënë e në prag të lindjes së foshnjës së saj është vrarë mbrëmjen e së mërkurës, nga burri i saj. Ngjarja ndodhi pikërisht në Klinikën e Gjinekologjisë në Prishtinë, ku ajo priste të lindte foshnjën.

Lidhur me rastin kanë reaguar krerët shtetëror, politikanë e shoqëria civile. Ndërsa ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka paralajmëruar se sot (e enjte) në ora 8:30 do të mblidhet grupi i ngushtë ndërministror me qëllim të raportimit për së afërmi me secilin veprim institucional.

“Këto krime të rënda na bëjnë të kuptojmë që femicidi është i përhapur në shoqërinë tonë. Rastet si ky na bëjnë të kuptojmë që pavarësisht veprimeve që kemi ndërmarrë, kemi edhe shumë punë për të bërë. Lufta me femicidin mund të jetë e vështirë por nuk guxojmë të humbim shpresat por të bashkohemi si institucione dhe si shoqëri për luftimin e femicidit që po merr jetët e grave. Nesër në orën 08 e 30, mblidhet grupi i ngushtë ndërministror me qëllim të raportimit për së afërmi me secilin veprim institucional”, tha Haxhiu.


Haxhiu u ka shprehur ngushëllime familjarëve të viktimave ndërsa kërkoi dënim meritor për autorin.

“Një grua dhe foshnja që priste ta sillte në jetë u vranë tek shkallët e repartit të gjinekologjisë. Krim i rëndë, vrasje e dyfishtë. Brenda 5 ditëve dy gra të vrara nga bashkëshortët. Gruaja që priste fëmijën të sillte në këtë botë, vritet nga burri i saj, në vendin ku lindin fëmijët e vendit tonë, ku gratë bëhen nëna, nga atje ku lindë një jetë e re. Me shpresën për një botë më të mirë. Një grua që duhej të mbrohej. Ajo u shua. U shua bashkë me fëmijën ende të pa lindur”, ka thënë Haxhiu.

Lexo edhe

Video

1 Koment

  • […] Vrasja e shtatzënës, sot mblidhet grupi i ngushtë ndërministror Dyshohet se ish-bashkëshorti vrau gruan shtatzënë Policia konfirmon vrasjen e gruas shtatzënë në oborrin e Gjinekologjisë Edhe QKUK konfirmon për vdekjen e 35-vjeçares ​Motra e shtatzënës së vrarë rrëfen si e kuptoi lajmin e kobshëm Flet familjari i gruas së vrarë në QKUK: Policia e dinte për mosmarrëveshjet ​Osmani: Borxhi ynë ndaj viktimave të dhunës është drejtësia Vrasja e gruas shtatzënë, vjen reagimi i Kurtit: Dy engjëj në qiellin e pistë Memli Krasniqi: Dhuna me bazë gjinore, alarm urgjent për institucionet e shtetit Vrasja e 35-vjeçares, Haradinaj: Akt i shëmtuar dhe qyqar Vrasje e shtatzënës, Abdixhiku: Ka diçka thellësisht të tmerrshme brenda shoqërisë sonë […]

Komentet janë të mbyllura.