Vrasësit e Khashoggi jetojnë në vila luksoze në Riad, thonë dëshmitarët

Vrasësit e Khashoggi jetojnë në vila luksoze në Riad, thonë dëshmitarët

Të paktën tre anëtarë të një skuadre sulmi saudit të dënuar nga mbretëria për vrasjen e Jamal Khashoggi po jetojnë dhe punojnë “në një akomodim me shtatë yje” brenda një kompleksi sigurie të drejtuar nga qeveria në Riad, sipas një burimi të lidhur me anëtarë të lartë të inteligjencës saudite, shkruan Guardian.

Vrasësit besohet të jenë duke qëndruar në vila dhe ndërtesa të drejtuara nga agjencia e Sigurimit të Shtetit të Arabisë Saudite – larg mureve të burgjeve të saj famëkeqe. Burimi ka folur me dy dëshmitarë që pretendojnë se i kanë parë burrat. Ata thanë se anëtarët e familjes i vizitojnë shpesh burrat, të cilët janë në gjendje të përdorin një palestër dhe hapësirat e punës në vend.

Të gjithë u dënuan para një gjykate saudite, në një gjyq të dënuar gjerësisht si mashtrim – megjithëse vetëm njëri prej tyre, Salah al-Tubaigy – u emërua. Disa morën dënime me vdekje, të cilat më vonë u ndryshuan në burgim të përjetshëm.

Dëshmitarët ngrenë dyshime të mëtejshme mbi pretendimet e Riadit për t’i mbajtur vrasësit në përgjegjësi dhe vijnë pasi këshilltari më i besueshëm i Princit të Kurorës Mohammed bin Salman, Saud al-Qahtani është rishfaqur në oborrin mbretëror pas tre vjetësh arratie. Qahtani u lirua nga çdo përfshirje, pavarësisht një vlerësimi të inteligjencës perëndimore se ai kishte organizuar vrasjen me urdhër të Princit Mohammed.

Burimi konfirmoi se Tubaigy, shkencëtari mjeko-ligjor që copëtoi Khashoggi brenda konsullatës saudite në Stamboll, ishte një nga ata që u panë brenda objektit. Mustafa al-Madani, i dërguar nga skuadra e goditjes për të krijuar mashtrimin se Khashoggi u largua i gjallë nga konsullata, është parë gjithashtu, siç është parë edhe Mansour Abahussein, i cili akuzohet se drejtoi operacionin.

Të dy dëshmitarët e kanë vizituar kompleksin në disa raste gjatë dy vjetëve të fundit. Ata thonë se burrat ishin të qetë dhe dukej se po kryenin detyra normale. Sipas burimit të inteligjencës, vizitorët, duke përfshirë furnizues ushqimesh, kopshtarë, teknikë dhe anëtarë të familjes, shkojnë shpesh në kompleks.

Tubaigy, Abahussein dhe Madani janë parë në fund të vitit 2019 dhe kah mesi i vitit 2020. Dëshmitarët nuk do t’i zbulonin publikisht emrat e tyre nga frika e hakmarrjes nga Princi Mohammed dhe nga sigurimi i shtetit, i cili ka një dorë të rëndë në Arabinë Saudite. Abahussein dhe Madani dihet se janë oficerë të inteligjencës të punësuar nga sigurimi i shtetit. Shefi i tyre, Abdul Aziz bin Mohammed Al-Howairini, është parë me disa nga të akuzuarit dhe shpesh është parë duke përdorur palestrën komplekse.


Në dhjetor 2019, pasi procedurat u mbuluan me fshehtësi, një gjykatë saudite liroi tre të pandehur; dënoi pesë të tjerë me vdekje; dhe pesë të tjera me burgim. Pesë burrat e dënuar me vdekje nuk ishin organizatorë dhe përfundimisht u falën ligjërisht në maj 2020 nga fëmijët e Khashoggi në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Princi Mohammed.

Pak është zbuluar deri më tani për vendndodhjen e lojtarëve kryesorë në komplot. Por prania e tyre e dukshme në një kompleks modern, të pajisur mirë të inteligjencës, ku ata gëzojnë lirinë e lëvizjes, është në kundërshtim të plotë me garancitë e gjykatës mbretërore saudite se autorët do të përballeshin me një dënim të ashpër.

Zbulimet vijnë pasi misteri vazhdon të rrethojë identitetin e një burri të arrestuar nga policia franceze këtë muaj, i cili fillimisht u identifikua si anëtar i një ekipi dytësor të vrasësve të Khashoggi. Khaled Aedh al-Otaibi u arrestua në aeroportin “Charles de Gaulle” më 7 dhjetor në bazë të një urdhër-arresti të lëshuar nga Turqia.

Policia më vonë tha se arrestimi kishte qenë një rast i identitetit të gabuar. Megjithatë, zyrtarët turq mendohet se besojnë se Franca mund të ketë kapur njeriun e duhur dhe e ka liruar atë për arsye politike.

Një burim i vendosur mirë konfirmoi për Guardian se zyrtarët turq i kishin vënë në dukje shqetësimet e tyre, duke pretenduar se të dhënat që ata i dhanë Interpolit përputheshin me atë që policia franceze u kishte dërguar fillimisht.

Princi Mohammed dihet se është i shqetësuar për të parandaluar publikimin e detajeve të mëtejshme të atentatit – një skenar që do të kishte qenë i mundshëm nëse njëri prej vrasësve do të ekstradohej në Turqi dhe do të gjykohej në gjykatë të hapur.

Presidenti i Francës Emmanuel Macron u prit nga princi Mohammed në Jeddah në fillim të këtij muaji në vizitën e parë të një lideri perëndimor në Arabinë Saudite që nga shpërthimi i skandalit në tetor 2018. Si kusht për këtë, Macron kishte këmbëngulur që lideri de facto saudit të merrte një thirrje nga kryeministri libanez Najib Mikati që mund të hapë rrugën për Riadin për të dërguar ndihmë në vendin e falimentuar.

Në ditët që pasuan që Franca liroi njeriun që arrestuan, gjuha e përdorur nga zyrtarët sauditë dhe të Gjirit ndaj Libanit është zbutur ndjeshëm.

Lexo edhe

Video