Volkswagen prezanton një SUV elektrike me një autonomi prej 700 km

Volkswagen prezanton një SUV elektrike me një autonomi prej 700 km

Volkswagen ka njoftuar se do të investojë 460 milionë euro në fabrikën e tij në Wolfsburg për ta përgatitur atë për prodhimin e modelit kompakt elektrik të ridizajnuar ID.3 dhe një SUV kompakt elektrik.

SUV do të përdorë një variant të ri të platformës mekanike MEB të destinuar për makinat elektrike (MEB+), e cila do të mundësojë shpejtësi më të shpejtë të karikimit dhe distanca më të gjata, tha kryeshefi ekzekutiv i prodhuesit gjerman, Thomas Schaefer.


Modeli i ri do t’i bashkohet automjeteve elektrike ekzistuese SUV ID.4 dhe ID.5 në sallone, shtoi Schaefer.

Ai do të përdorë bateritë e standardizuara të prodhuesit të automjeteve, të cilat do të prodhohen në një fabrikë në Salzgitter, Gjermani, duke filluar nga viti 2025.

VW nuk dha një afat kohor për prodhimin e SUV-it të ri. Platforma e saj MEB+ do të mundësojë rreze deri në 700 km dhe do të përmirësojë ndjeshëm kohën e mbushjes, në mbushës të shpejtë me fuqi 175 deri në 200 kW.

Lexo edhe

Video